7,406
edits
Tags: Mobile edit Mobile web edit Advanced mobile edit |
Tags: Mobile edit Mobile web edit Advanced mobile edit |
||
| Line 685: | Line 685: | ||
====''a/ō''-stem adjectives==== | ====''a/ō''-stem adjectives==== | ||
{| class=wikitable style=text-align:center | {| class=wikitable style=text-align:center | ||
! colspan=" | |+ Declension of ''mōlaz'' "small" | ||
! colspan="9"| Strong | |||
|- | |- | ||
! colspan=" | ! !! colspan="3"| Masculine || colspan="3"| Feminine !! colspan="3"| Neuter | ||
|- | |- | ||
! !! | ! !! Singular !! Dual !! Plural !! Singular !! Dual !! Plural !! Singular !! Dual !! Plural | ||
|- | |- | ||
! | ! Nominative | ||
| | | *mōl'''az''' | ||
| rowspan="2"| *þ'''ō''' | |||
| * | | *þ'''ai''' | ||
| * | | *þ'''ō''' | ||
| * | | rowspan="2"| *þ'''ōi''' | ||
| * | | *þ'''ōz''' | ||
| rowspan="2"| * | | rowspan="2"| *þ'''a''' | ||
| rowspan="2"| * | | rowspan="2"| *þ'''ai''' | ||
| rowspan="2"| *þ'''ō''' | |||
|- | |- | ||
! Accusative | ! Accusative | ||
| * | | *þ'''an''' | ||
| * | | *þōnz | ||
| * | | *þǭ | ||
| * | | *þōnz | ||
|- | |- | ||
! Genitive | ! Genitive | ||
| * | | *þas | ||
| * | | *þāu | ||
| * | | *þaizǭ | ||
| * | | *þazjōz | ||
| * | | *þōu | ||
| * | | *þōzǭ | ||
| *þas | |||
| *þāu | |||
| *þaizǭ | |||
|- | |- | ||
! Dative | ! Dative | ||
| * | | *þammai | ||
| * | | *þaimō | ||
| * | | *þaimaz | ||
| * | | *þazjōi | ||
| * | | *þōmō | ||
| * | | *þōmaz | ||
| *þammai | |||
| *þaimō | |||
| *þaimaz | |||
|- | |- | ||
! Instrumental | ! Instrumental | ||
| * | | *þammi | ||
| * | | *þaimō | ||
| * | | *þaimīz | ||
| * | | *þǭ | ||
| * | | *þōmō | ||
| * | | *þōmīz | ||
| *þammi | |||
| *þaimō | |||
| *þaimīz | |||
|- | |- | ||
! | ! Locative | ||
| *þammi | |||
| *þāu | |||
| *þaizu | |||
| *þōi | |||
| *þōu | |||
| *þōzu | |||
| *þammi | |||
| *þāu | |||
| *þaizu | |||
|- | |- | ||
! colspan="9"| Weak | |||
|- | |- | ||
! !! | ! !! colspan="3"| Masculine || colspan="3"| Feminine !! colspan="3"| Neuter | ||
|- | |- | ||
! Nominative | ! !! Singular !! Dual !! Plural !! Singular !! Dual !! Plural !! Singular !! Dual !! Plural | ||
| * | |- | ||
| * | ! Nominative | ||
| * | | *þaz | ||
| * | | rowspan="2"| *þō | ||
| rowspan="2"| * | | *þai | ||
| rowspan="2"| * | | *þō | ||
| rowspan="2"| *þōi | |||
| *þōz | |||
| rowspan="2"| *þą | |||
| rowspan="2"| *þai | |||
| rowspan="2"| *þō | |||
|- | |- | ||
! Accusative | ! Accusative | ||
| * | | *þan | ||
| * | | *þōnz | ||
| * | | *þǭ | ||
| * | | *þōnz | ||
|- | |- | ||
! Genitive | ! Genitive | ||
| * | | *þas | ||
| * | | *þāu | ||
| * | | *þaizǭ | ||
| * | | *þazjōz | ||
| * | | *þōu | ||
| * | | *þōzǭ | ||
| *þas | |||
| *þāu | |||
| *þaizǭ | |||
|- | |- | ||
! Dative | ! Dative | ||
| * | | *þammai | ||
| * | | *þaimō | ||
| * | | *þaimaz | ||
| * | | *þazjōi | ||
| * | | *þōmō | ||
| * | | *þōmaz | ||
| *þammai | |||
| *þaimō | |||
| *þaimaz | |||
|- | |- | ||
! Instrumental | ! Instrumental | ||
| * | | *þammi | ||
| * | | *þaimō | ||
| * | | *þaimīz | ||
| * | | *þǭ | ||
| * | | *þōmō | ||
| * | | *þōmīz | ||
| *þammi | |||
| *þaimō | |||
| *þaimīz | |||
|- | |||
! Locative | |||
| *þammi | |||
| *þāu | |||
| *þaizu | |||
| *þōi | |||
| *þōu | |||
| *þōzu | |||
| *þammi | |||
| *þāu | |||
| *þaizu | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
edits