7,406
edits
Tags: Mobile edit Mobile web edit Advanced mobile edit |
Tags: Mobile edit Mobile web edit Advanced mobile edit |
||
| Line 808: | Line 808: | ||
| *mōl'''aizu''' | | *mōl'''aizu''' | ||
|- | |- | ||
! colspan="9"| Weak | |||
|- | |||
! !! colspan="3"| Masculine || colspan="3"| Feminine !! colspan="3"| Neuter | |||
|- | |||
! !! Singular !! Dual !! Plural !! Singular !! Dual !! Plural !! Singular !! Dual !! Plural | |||
|- | |||
! Nominative | |||
| *mōl'''aznaz''' | |||
| rowspan="2"| *mōl'''ōnō''' | |||
| *mōl'''ainai''' | |||
| *mōl'''ōnō''' | |||
| rowspan="2"| *mōl'''ōinōi''' | |||
| *mōl'''ōznōz''' | |||
| rowspan="2"| *mōl'''aną''' | |||
| rowspan="2"| *mōl'''ainai''' | |||
| rowspan="2"| *mōl'''ōnō''' | |||
|- | |||
! Accusative | |||
| *mōl'''aną''' | |||
| *mōl'''anōnz''' | |||
| *mōl'''ōnǭ''' | |||
| *mōl'''ōnōnz''' | |||
|- | |||
! Genitive | |||
| *mōl'''ōnō''' | |||
| *mōl'''ōunōu''' | |||
| *mōl'''ōnǭ''' | |||
| *mōl'''ōznōz''' | |||
| *mōl'''ōunōu''' | |||
| *mōl'''ōnǭ''' | |||
| *mōl'''ōnō''' | |||
| *mōl'''ōunōu''' | |||
| *mōl'''ōnǭ''' | |||
|- | |||
! Dative | |||
| *mōl'''ōinōi''' | |||
| *mōl'''amōnamō''' | |||
| *mōl'''amaznamaz''' | |||
| *mōl'''ōinōi''' | |||
| *mōl'''ōmōnōmō''' | |||
| *mōl'''ōmaznōmaz''' | |||
| *mōl'''ōinōi''' | |||
| *mōl'''amōnamō''' | |||
| *mōl'''amaznamaz''' | |||
|- | |||
! Instrumental | |||
| *mōl'''ainai''' | |||
| *mōl'''amōnamō''' | |||
| *mōl'''ōiznōiz''' | |||
| *mōl'''ōnǭ''' | |||
| *mōl'''ōmōnōmō''' | |||
| *mōl'''ōmīznōmīz''' | |||
| *mōl'''ainai''' | |||
| *mōl'''amōnamō''' | |||
| *mōl'''ōiznōiz''' | |||
|- | |||
! Locative | |||
| *mōl'''ainai''' | |||
| *mōl'''ōunōu''' | |||
| *mōl'''aizunaizu''' | |||
| *mōl'''ōinōi''' | |||
| *mōl'''ōunōu''' | |||
| *mōl'''ōzunōzu''' | |||
| *mōl'''ainai''' | |||
| *mōl'''ōunōu''' | |||
| *mōl'''aizunaizu''' | |||
|- | |||
<!-- | |||
! colspan="9"| Weak | |||
|- | |||
! !! colspan="3"| Masculine || colspan="3"| Feminine !! colspan="3"| Neuter | |||
|- | |||
! !! Singular !! Dual !! Plural !! Singular !! Dual !! Plural !! Singular !! Dual !! Plural | |||
|- | |||
! Nominative | |||
| *mōl'''az anaz''' | |||
| rowspan="2"| *mōl'''ō anō''' | |||
| *mōl'''ai anai''' | |||
| *mōl'''ō anō''' | |||
| rowspan="2"| *mōl'''ōi anōi''' | |||
| *mōl'''ōz anōz''' | |||
| rowspan="2"| *mōl'''ą aną''' | |||
| rowspan="2"| *mōl'''ai anai''' | |||
| rowspan="2"| *mōl'''ō anō''' | |||
|- | |||
! Accusative | |||
| *mōl'''ą aną''' | |||
| *mōl'''ōnz anōnz''' | |||
| *mōl'''ǭ anǭ''' | |||
| *mōl'''ōnz anōnz''' | |||
|- | |||
! Genitive | |||
| *mōl'''ō anō''' | |||
| *mōl'''ōu anōu''' | |||
| *mōl'''ǭ anǭ''' | |||
| *mōl'''ōz anōz''' | |||
| *mōl'''ōu anōu''' | |||
| *mōl'''ǭ anǭ''' | |||
| *mōl'''ō anō''' | |||
| *mōl'''ōu anōu''' | |||
| *mōl'''ǭ anǭ''' | |||
|- | |||
! Dative | |||
| *mōl'''ōi anōi''' | |||
| *mōl'''amō anamō''' | |||
| *mōl'''amaz anamaz''' | |||
| *mōl'''ōi anōi''' | |||
| *mōl'''ōmō anōmō''' | |||
| *mōl'''ōmaz anōmaz''' | |||
| *mōl'''ōi anōi''' | |||
| *mōl'''amō anamō''' | |||
| *mōl'''amaz anamaz''' | |||
|- | |||
! Instrumental | |||
| *mōl'''ai anai''' | |||
| *mōl'''amō anamō''' | |||
| *mōl'''ōiz anōiz''' | |||
| *mōl'''ǭ anǭ''' | |||
| *mōl'''ōmō anōmō''' | |||
| *mōl'''ōmīz anōmīz''' | |||
| *mōl'''ai anai''' | |||
| *mōl'''amō anamō''' | |||
| *mōl'''ōiz anōiz''' | |||
|- | |||
! Locative | |||
| *mōl'''ai anai''' | |||
| *mōl'''ōu anōu''' | |||
| *mōl'''aizu anaizu''' | |||
| *mōl'''ōi anōi''' | |||
| *mōl'''ōu anōu''' | |||
| *mōl'''ōzu anōzu''' | |||
| *mōl'''ai anai''' | |||
| *mōl'''ōu anōu''' | |||
| *mōl'''aizu anaizu''' | |||
|- | |||
<!-- | |||
! colspan="10"| Weak | ! colspan="10"| Weak | ||
|- | |- | ||
edits