7,406
edits
No edit summary Tags: Mobile edit Mobile web edit Advanced mobile edit |
Tags: Mobile edit Mobile web edit Advanced mobile edit |
||
| Line 808: | Line 808: | ||
| *mōl'''aizu''' | | *mōl'''aizu''' | ||
|- | |- | ||
! colspan="10"| Weak | |||
|- | |||
! !! colspan="3"| Masculine || colspan="3"| Feminine !! colspan="3"| Neuter | |||
|- | |||
! !! Singular !! Dual !! Plural !! Singular !! Dual !! Plural !! Singular !! Dual !! Plural | |||
|- | |||
! Nominative | |||
| *mōl'''aziz''' | |||
| rowspan="2"| *mōl'''ô''' | |||
| *mōl'''aiz''' | |||
| *mōl'''ô''' | |||
| rowspan="2"| *mōl'''ôi''' | |||
| *mōl'''ōzōz''' | |||
| rowspan="2"| *mōl'''ai''' | |||
| rowspan="2"| *mōl'''āi''' | |||
| rowspan="2"| *mōl'''ô''' | |||
|- | |||
! Accusative | |||
| *mōl'''anį''' | |||
| *mōl'''aninz''' | |||
| *mōl'''ōnǭ''' | |||
| *mōl'''ōnōnz''' | |||
|- | |||
! Genitive | |||
| *mōl'''ôs''' | |||
| *mōl'''awjau''' | |||
| *mōl'''anizǭ''' | |||
| *mōl'''ōzizōz''' | |||
| *mōl'''awjōu''' | |||
| *mōl'''ōnōzǭ''' | |||
| *mōl'''ôs''' | |||
| *mōl'''awjāu''' | |||
| *mōl'''anizǭ''' | |||
|- | |||
! Dative | |||
| *mōl'''ajjammai''' | |||
| *mōl'''ômō''' | |||
| *mōl'''azimaz''' | |||
| *mōl'''ōzōi''' | |||
| *mōl'''ômō''' | |||
| *mōl'''ōzōmaz''' | |||
| *mōl'''ajjammai''' | |||
| *mōl'''ômō''' | |||
| *mōl'''azimaz''' | |||
|- | |||
! Instrumental | |||
| *mōl'''ajjammi''' | |||
| *mōl'''ômō''' | |||
| *mōl'''azimīz''' | |||
| *mōl'''ōnǭ''' | |||
| *mōl'''ômō''' | |||
| *mōl'''ōzōmīz''' | |||
| *mōl'''ajjammi''' | |||
| *mōl'''ômō''' | |||
| *mōl'''azimīz''' | |||
|- | |||
! Locative | |||
| *mōl'''ajjammi''' | |||
| *mōl'''awjau''' | |||
| *mōl'''anizu''' | |||
| *mōl'''ōnōi''' | |||
| *mōl'''ōnōu''' | |||
| *mōl'''ōnōzu''' | |||
| *mōl'''ajjammi''' | |||
| *mōl'''awjau''' | |||
| *mōl'''anizu''' | |||
|- | |||
<!-- | |||
! colspan="10"| Weak | ! colspan="10"| Weak | ||
|- | |- | ||
edits