Arnic: Difference between revisions

50 bytes added ,  28 February 2025
Line 127: Line 127:
! Singular
! Singular
| ''reh'' || ''yach'' || ''vah'' || ''kech''
| ''reh'' || ''yach'' || ''vah'' || ''kech''
|-
! Dual
| ''rey'' || ''yache'' || ''vay'' || -
|-
|-
! Plural
! Plural
| ''rehi'' || ''yachi'' || ''vahi'' || ''kesh''
| ''rehi'' || ''yachi'' || ''vahi'' || ''kesh''
|}
|}
===Nouns===
===Nouns===
Arnic nouns are inflected by number, animacy and case.
Arnic nouns are inflected by number, animacy and case.
4,300

edits