1,439
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 10: | Line 10: | ||
*"v" for verb | *"v" for verb | ||
*[[Aoma#Prepositions|Table of prepositions]] | *[[Aoma#Prepositions|Table of prepositions]] | ||
Colour divides words in Aoma by their first letter. | |||
===Dictionary=== | ===Dictionary=== | ||
Line 16: | Line 18: | ||
|- | |- | ||
! Aoma || Word Class || English | ! Aoma || Word Class || English | ||
|- | |- style="background: #E8E8E8" | ||
|binu | |binu | ||
|n | |n | ||
|mother | |mother | ||
|- style=" | |- style="background: #E8E8E8" | ||
|doki | |doki | ||
|n | |n | ||
|object | |object | ||
|- style=" | |- style="background: #E8E8E8" | ||
|efire | |efire | ||
|a | |a | ||
Line 64: | Line 66: | ||
|n | |n | ||
|storm | |storm | ||
|- style=" | |- style="background: #E8E8E8" | ||
|gea | |gea | ||
|n | |n | ||
Line 104: | Line 106: | ||
|n | |n | ||
|person | |person | ||
|- style=" | |- style="background: #E8E8E8" | ||
|hakora | |hakora | ||
|n | |n | ||
Line 116: | Line 118: | ||
|n | |n | ||
|woman | |woman | ||
|- style=" | |- style="background: #E8E8E8" | ||
|ijem | |ijem | ||
|v | |v | ||
Line 156: | Line 158: | ||
|n | |n | ||
|priest | |priest | ||
|- style=" | |- style="background: #E8E8E8" | ||
|jas* | |jas* | ||
|a | |a | ||
Line 164: | Line 166: | ||
|a | |a | ||
|many, much, very | |many, much, very | ||
|- style=" | |- style="background: #E8E8E8" | ||
|kela | |kela | ||
|n | |n | ||
Line 200: | Line 202: | ||
|n | |n | ||
|father | |father | ||
|-style=" | |-style="background: #E8E8E8" | ||
|la | |la | ||
|n, t | |n, t | ||
|time | |time | ||
|-style=" | |-style="background: #E8E8E8" | ||
|menna | |menna | ||
|v, i | |v, i | ||
Line 252: | Line 254: | ||
|n | |n | ||
|daughter | |daughter | ||
|-style=" | |-style="background: #E8E8E8" | ||
|nirki | |||
|n | |||
|fireplace | |||
|- | |||
|nirra | |nirra | ||
|n | |n | ||
Line 268: | Line 274: | ||
|n | |n | ||
|flame | |flame | ||
|- | |- | ||
|nirru | |nirru | ||
Line 292: | Line 294: | ||
|n | |n | ||
|son | |son | ||
|-style=" | |-style="background: #E8E8E8" | ||
|omai | |omai | ||
|n | |n | ||
|coast | |coast | ||
|-style=" | |-style="background: #E8E8E8" | ||
|tolla | |tolla | ||
|v | |v | ||
Line 304: | Line 306: | ||
|n | |n | ||
|man | |man | ||
|-style=" | |-style="background: #E8E8E8" | ||
|vosi | |vosi | ||
|n | |n | ||
|language | |language | ||
|-style="background: #E8E8E8" | |||
|özore | |||
|a | |||
|sad | |||
|} | |} |
edits