Contionary:čugun: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
Bpnjohnson (talk | contribs) (→Verb) |
Bpnjohnson (talk | contribs) m (→Inflection) |
||
Line 23: | Line 23: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
! align="center" width="150" | Infinitive !! align="center" width="150" | Indicative !! align="center" width="150" | Subjunctive | |||
|- | |- | ||
| | |rowspan=2 align="center" | čugun | ||
!colspan=2 align="center" | Present | |||
|- | |- | ||
| | | align="center" | ik čugua | ||
| align="center" | ik čugua | |||
| | |||
|- | |- | ||
! align="center" | Present Participle | |||
| align="center" | þū čugus | |||
| | | align="center" | þū čugus | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | |rowspan=2 align="center" | čugunþs | ||
| align="center" | is čuguþ | |||
| | | align="center" | is čugua | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | align="center" | wīs čugum | ||
| align="center" | wīs čugum | |||
| | |||
|- | |- | ||
! align="center" | Past Participle | |||
| align="center" | jūs čuguþ | |||
| | | align="center" | jūs čuguþ | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | |rowspan=2 align="center" | tuguns | ||
| | | align="center" | īs čugunþ | ||
| | | align="center" | īs čugun | ||
| | |- | ||
| | !colspan=2 align="center" | Past | ||
| | |- | ||
| | ! align="center" | Imperative | ||
| align="center" | ik tǭþ | |||
| align="center" | ik tygua | |||
|- | |||
| align="center" | čū | |||
| align="center" | þū tǭft | |||
| align="center" | þū tygus | |||
|- | |||
| align="center" | čuguða | |||
| align="center" | is tōþ | |||
| align="center" | is tugue | |||
|- | |||
| align="center" | čugum | |||
| align="center" | wīs tugum | |||
| align="center" | wīs tygum | |||
|- | |||
| align="center" | čuguþ | |||
| align="center" | jūs tuguþ | |||
| align="center" | jūs tyguþ | |||
|- | |||
| align="center" | čugunþa | |||
| align="center" | īs tugun | |||
| align="center" | īs tygun | |||
|} | |} |