Gathrírn: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
No edit summary |
|||
Line 56: | Line 56: | ||
==Phonology== | ==Phonology== | ||
===Consonants=== | ===Consonants=== | ||
{| border="1" cellpadding="1" cellspacing="1" class="bluetable lightbluebg" style=" | {| border="1" cellpadding="1" cellspacing="1" class="bluetable lightbluebg" style="text-align:center;" | ||
! | ! colspan="2" rowspan="2" style="width: 68px; "| | ||
! colspan="4" |Bilabial | |||
! rowspan="2" style="width: 50px; " |Dental | |||
! | ! colspan="4" |Alveolar | ||
! | ! colspan="2" |Palatal | ||
! colspan="4" |Velar | |||
! | ! rowspan="2" style="width: 50px; " |Glottal | ||
! | |||
! | |||
! | |||
|- | |- | ||
! style="" |Nasal | ! style="width: 50px; " | <small>Plain</small> | ||
| | ! style="width: 50px; " | <small>Palat.</small> | ||
! style="width: 50px; " | <small>Labial.</small> | |||
! style="width: 50px; " | <small>Gemin.</small> | |||
! style="width: 50px; " | <small>Plain</small> | |||
! style="width: 50px; " | <small>Palat.</small> | |||
! style="width: 50px; " | <small>Labial.</small> | |||
! style="width: 50px; " | <small>Gemin.</small> | |||
! style="width: 50px; " | <small>Plain</small> | |||
! style="width: 50px; " | <small>Labial.</small> | |||
! style="width: 50px; " | <small>Plain</small> | |||
! style="width: 50px; " | <small>Palat.</small> | |||
! style="width: 50px; " | <small>Labial.</small> | |||
! style="width: 50px; " | <small>Gemin.</small> | |||
|- | |||
! rowspan="2" |Nasal !! <small>Voiced</small> | |||
| m | |||
| mʲ | |||
| mʷ | |||
| m: | |||
| | | | ||
| n | |||
| | | | ||
| nʷ | |||
| n: | |||
| ɲ | |||
| | | | ||
| ŋ | |||
| colspan="3" | | |||
| | | | ||
|- | |||
! <small>Voiceless</small> | |||
| m̥ | |||
| colspan="3" | | |||
| | | | ||
| n̥ | |||
| colspan="3" | | |||
| colspan="2" | | |||
| colspan="4" | | |||
| | | | ||
|- | |||
! rowspan="2" |Plosive !! <small>Voiced</small> | |||
| b | |||
| bʲ | |||
| bʷ | |||
| b: | |||
| | | | ||
| d | |||
| | | | ||
| dʷ | |||
| d: | |||
| ɟ | |||
| | | | ||
| g | |||
| | | | ||
| gʷ | |||
| g: | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
! | ! <small>Voiceless</small> | ||
| | | p | ||
| | | pʲ | ||
| | | pʷ | ||
| p: | |||
| | | | ||
| t | |||
| | | | ||
| tʷ | |||
| t: | |||
| c | |||
| | | | ||
| k | |||
| | | | ||
| kʷ | |||
| k: | |||
| | | | ||
|- | |||
! rowspan="2" |Fricative !! <small>Voiced</small> | |||
| colspan="4" | | |||
| ð | |||
| z | |||
| | | | ||
| zʷ | |||
| | | | ||
| ʑ | |||
| | | | ||
| ɣ | |||
| colspan="3" | | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
! | ! <small>Voiceless</small> | ||
| f | |||
| fʲ | |||
| fʷ | |||
| f: | |||
| | | θ | ||
| | | s | ||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | | | ||
| sʷ | |||
| s: | |||
| ɕ | |||
| | | | ||
| x | |||
| xʲ | |||
| colspan="2" | | |||
| h | |||
|- | |- | ||
! | ! rowspan="2" |Approximant !! <small>Voiced</small> | ||
| | | ʋ | ||
| | | colspan="3" | | ||
| | |||
| | | | ||
| colspan="4" | | |||
| j | |||
| ɥ | |||
| colspan="2" | | |||
| w | |||
| | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
! | ! <small>Voiceless</small> | ||
| colspan="4" | | |||
| | |||
| | | | ||
| colspan="4" | | |||
| j̊ | |||
| | | | ||
| colspan="2" | | |||
| ʍ | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
! | ! Trill !! <small>Voiceless</small> | ||
| colspan="4" | | |||
| | |||
| | | | ||
| r̥ | |||
| | | | ||
| r̥ʷ | |||
| | | | ||
| colspan="2" | | |||
| colspan="4" | | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
! | ! Flap or tap !! <small>Voiced</small> | ||
| | | colspan="4" | | ||
| | |||
| | | | ||
| ɾ | |||
| ɾʲ | |||
| ɾʷ | |||
| | | | ||
| colspan="2" | | |||
| colspan="4" | | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
! | ! rowspan="2" |Lateral app. !! <small>Voiced</small> | ||
| | | colspan="4" | | ||
| | |||
| | | | ||
| l | |||
| | | | ||
| lʷ | |||
| l: | |||
| ʎ | |||
| | | | ||
| colspan="4" | | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
! | ! <small>Voiceless</small> | ||
| colspan="4" | | |||
| | |||
| | | | ||
| l̥ | |||
| | | | ||
| l̥ʷ | |||
| | | | ||
| colspan="2" | | |||
| colspan="4" | | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||