Alska/Dialects: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
Line 548: | Line 548: | ||
|[ɔ vɛɹ] | |[ɔ vɛɹ] | ||
|to be | |to be | ||
|- | |||
|Alsland | |||
|[a:ls'land] | |||
|Aalsl'n | |||
|[a:ls'lɛn] | |||
|alsland | |||
|- | |||
|Flyge | |||
|[fly:'gɛ] | |||
|Fluk' | |||
|[flʉ'kɛ] | |||
|girl, woman | |||
|- | |||
|Vadr | |||
|[va:r] | |||
|Va'r | |||
|[fa'ɛɹ] | |||
|} | |} |