Maltcégj: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
Bpnjohnson (talk | contribs) |
Bpnjohnson (talk | contribs) |
||
Line 264: | Line 264: | ||
|- | |- | ||
| 10,000 || ''cep'' || ten thousand | | 10,000 || ''cep'' || ten thousand | ||
|- | |||
| 100,000 || ''seþ cep'' || hundred thousand (=ten ten-thousand) | |||
|- | |||
| 1,000,000 || ''sam cep'' || million (=hundred ten-thousand) | |||
|- | |||
| 10,000,000 || ''seþ sam cep'' || ten million (=ten hundred ten-thousand) | |||
|- | |- | ||
| 100,000,000 || ''jak'' || hundred million | | 100,000,000 || ''jak'' || hundred million | ||
|- | |||
| 1,000,000,000 || ''seþ jak'' || milliard/billion (=ten hundred-million) | |||
|- | |||
| 10,000,000,000 || ''sam jak'' || ten milliard/billion (=hundred hundred-million) | |||
|- | |||
| 100,000,000,000 || ''seþ sam jak'' || hundred milliard/billion (=ten hundred hundred-million) | |||
|- | |||
| 1,000,000,000,000 || ''cep jak'' || billion/trillion (=ten thousand hundred-million) | |||
|- | |||
| 10,000,000,000,000 || ''seþ cep jak'' || ten billion/trillion (=ten ten-thousand hundred-million) | |||
|- | |||
| 100,000,000,000,000 || ''sam cep jak'' || hundred billion/trillion (=hundred ten-thousand hundred-million) | |||
|- | |||
| 1,000,000,000,000,000 || ''seþ sam cep jak'' || billiard/quadrillion (=ten hundred ten-thousand hundred-million) | |||
|- | |- | ||
| 10,000,000,000,000,000 || ''gwil'' || ten billiard/quadrillion | | 10,000,000,000,000,000 || ''gwil'' || ten billiard/quadrillion |