4,735
edits
Chrysophylax (talk | contribs) mNo edit summary |
Chrysophylax (talk | contribs) m (→Examples) |
||
Line 102: | Line 102: | ||
! Descendants | ! Descendants | ||
|- | |- | ||
| | |*p | ||
| | |*p | ||
| | |pā́tēr | ||
| | |Dh. ''pathair'' | ||
|- | |- | ||
|*t | |||
|*t | |||
|túsdandi | |||
|Dh. ''tasandh'' | |||
|- | |||
|*k | |||
|*k | |||
|káptōd | |||
|Fin. ''kaftaa'' | |||
|} | |} | ||
==Morphology== | ==Morphology== | ||
===Noun=== | ===Noun=== |