8,622
edits
No edit summary |
|||
Line 115: | Line 115: | ||
|- | |- | ||
| '''Locative''' || prāte || prātilīm || prātilīm || || kælduve || kældilīm || kældilīm || || kumie || kumiælīm || kumiælīm || || halenive || haleṃlīm || haleṃlīm | | '''Locative''' || prāte || prātilīm || prātilīm || || kælduve || kældilīm || kældilīm || || kumie || kumiælīm || kumiælīm || || halenive || haleṃlīm || haleṃlīm | ||
|} | |||
====Lotus nouns - Yujamñī halenī==== | |||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
! 1m !! Singular !! Dual !! Plural !! 2m !! Singular !! Dual !! Plural !! 3m !! Singular !! Dual !! Plural !! 4m !! Singular !! Dual !! Plural | |||
|- | |||
| '''Direct''' || yujam <small>''"lotus"''</small> || yujandi || yujye || || tūlum <small>''"worm"''</small> || tūlundi || tūluvye || || jāyim <small>''"girl"''</small> || jāyiñxi || jāyiñe || || lunai <small>''"tea"''</small> || lunaidi || lunāye | |||
|- | |||
| '''Vocative''' || yujam || yujandi || yujye || || tūlu || tūlundi || tūluvye || || jāyī || jāyiñxi || jāyiñe || || lunai || lunaidi || lunāye | |||
|- | |||
| '''Accusative''' || yujamu || yujandau || yujāmu || || tūlau || tūlundau || tūlumūn || || jāyimu || jāyiñxau || jāyimin || || lunāyu || lunaidau || lunainū | |||
|- | |||
| '''Ergative''' || yujamei || yujandeni || yujamān || || tūluṃs || tūlundeni || tūlumān || || jāyimei || jāyiñxeni || jāyimān || || lunea || lunaideni || lunæyān | |||
|- | |||
| '''Genitive''' || yujami || yujamvin || yujamvin || || tūlumvi || tūlundais || tūloumi || || jāyimi || jāyiñxeis || jāyiñumi || || lunayi || lunaidais || lunæyumi | |||
|- | |||
| '''Translative''' || yujaman || yujyoh || yujyoh || || tūluman || tūluvyoh || tūluvyoh || || jāyiman || jāyiñyoh || jāyiñyoh || || lunāyan || lunāyoh || lunāyoh | |||
|- | |||
| '''Exessive''' || yujamat || yujamyās || yujamyās || || tūlumat || tūlumyās || tūlumyās || || jāyimæt || jāyiñyās || jāyiñyās || || lunāyat || lunāyās || lunāyās | |||
|- | |||
| '''Essive''' || yujamą || yujamvin || yujamvin || || tūlumą || tūlumvin || tūlumvin || || jāyimą || jāyimvin || jāyimvin || || lunąis || lunaivin || lunaivin | |||
|- | |||
| '''Dative''' || yujamui || yujyouti || yujyouti || || tūlumui || tūluvyouti || tūluvyouti || || jāyimui || jāyimėti || jāyimėti || || lunāmui || lunāyouti || lunāyouti | |||
|- | |||
| '''Ablative''' || yujamų || yujamñis || yujamñis || || tūlumų || tūlumñis || tūlumñis || || jāyimų || jāyimñīs || jāyimñīs || || lunāyų || lunaiñīs || lunaiñīs | |||
|- | |||
| '''Locative''' || yujamñe || yujailīm || yujailīm || || tūlumñe || tuluilīm || tuluilīm || || jāyimñe || jāyælīm || jāyælīm || || lunaiñe || lunæyilīm || lunæyilīm | |||
|} | |} | ||
edits