Open main menu
Home
Random
Log in
Settings
About Linguifex
Disclaimers
Linguifex
Search
Eadlan/Older draft: Difference between revisions
Page
Discussion
← Older edit
Newer edit →
Eadlan/Older draft
(view source)
Revision as of 00:09, 23 June 2020
47 bytes removed
,
23 June 2020
m
→Vowels
Revision as of 00:04, 23 June 2020
(
view source
)
IlL
(
talk
|
contribs
)
m
(
→Stop-obstruent clusters
)
← Older edit
Revision as of 00:09, 23 June 2020
(
view source
)
IlL
(
talk
|
contribs
)
m
(
→Vowels
)
Newer edit →
Line 57:
Line 57:
| '''uı''' /ʉ/
| '''uı''' /ʉ/
| '''u''' /u/
| '''u''' /u/
|-
! style="" |Near-close
| '''i''' /ɪ/
|
|
|
|-
|-
! style="" |Close-mid
! style="" |Close-mid
| '''eı''' /e/
| '''
i,
eı''' /e/
| '''ă''' /ə/
| '''ă''' /ə/
| '''oı''' /ɵ/
| '''oı''' /ɵ/
IlL
Bots
143,244
edits