Doidhesh: Difference between revisions

1,513 bytes added ,  22 May 2022
Tags: Mobile edit Mobile web edit
Tags: Mobile edit Mobile web edit
Line 243: Line 243:
| a, au, ä, ai || a, á, ä, æ || a, au, o, ou, oa, u, ue, eu, eou || a, á, o, ó, wo, u, ú, öu, jöu || au || á ||
| a, au, ä, ai || a, á, ä, æ || a, au, o, ou, oa, u, ue, eu, eou || a, á, o, ó, wo, u, ú, öu, jöu || au || á ||
|-
|-
| e, ei || e, é || ä, ai, e, ei, ea, i, ie || ä, æ, e, é, je, i, í || ei || é ||
| e, ei || e, é || a, ä, ai, e, ei, ea, i, ie || ä, æ, e, é, je, i, í || ei || é ||
|-
|-
| e, ei || e, é || au, o, ou, oa, u, ue, eu, eou, ö, oi, eo, ü, üe || á, o, ó, wo, u, ú, öu, jöu, ö, œ, jö, y, ý || eu || öu ||
| e, ei || e, é || au, o, ou, oa, u, ue, eu, eou || á, o, ó, wo, u, ú, öu, jöu || eu || öu ||
|-
|-
| ea || je || ä, ai, e, ei, ea, i, ie || ä, æ, e, é, je, i, í || ea || je ||
| e, ei || e, é || ö, oi, eo, ü, üe || ö, œ, , y, ý || oi || œ
|-
|-
| ea || je || au, o, ou, oa, u, ue, eu, eou, ö, oi, eo, ü, üe || á, o, ó, wo, u, ú, öu, jöu, ö, œ, , y, ý || eou || jöu ||
| ea || je || a, ä, ai, e, ei, ea, i, ie || ä, æ, e, é, je, i, í || ea || je ||
|-
|-
| i, ie || i, í || ä, ai, e, ei, ea, i, ie || ä, æ, e, é, je, i, í || ie || í ||
| ea || je || au, o, ou, oa, u, ue, eu, eou || á, o, ó, wo, u, ú, öu, jöu || eou || jöu ||
|-
| ea || je || ö, oi, eo, ü, üe || ö, œ, jö, y, ý || oi || œ
|-
| i, ie || i, í || a, ä, ai, e, ei, ea, i, ie || ä, æ, e, é, je, i, í || ie || í ||
|-
|-
| i, ie || i, í || au, o, ou, oa, u, ue, eu, eou, ö, oi, eo, ü, üe || á, o, ó, wo, u, ú, öu, jöu, ö, œ, jö, y, ý || üe || ý ||
| i, ie || i, í || au, o, ou, oa, u, ue, eu, eou, ö, oi, eo, ü, üe || á, o, ó, wo, u, ú, öu, jöu, ö, œ, jö, y, ý || üe || ý ||
|-
|-
|etc
| o, ou || o, ó || ä, ai, e, ei, ea, i, ie, ö, oi, eo, ü, üe || ä, æ, e, é, je, i, í, ö, œ, jö, y, ý || oi || œ ||
|-
| o, ou || o, ó || a, au, o, ou, oa, u, ue, eu, eou, ö, oi, eo, ü, üe || á, o, ó, wo, u, ú, öu, jöu || ou || ó ||
|-
| oa || wo || ä, ai, e, ei, ea, i, ie, ö, oi, eo, ü, üe || ä, æ, e, é, je, i, í, ö, œ, jö, y, ý || oi || œ ||
|-
| oa || wo || a, au, o, ou, oa, u, ue, eu, eou || á, o, ó, wo, u, ú, öu, jöu || oa || wo ||
|-
| u, ue || u, ú || ä, ai, e, ei, ea, i, ie, ö, oi, eo, ü, üe || ä, æ, e, é, je, i, í, ö, œ, jö, y, ý || üe || ý ||
|-
| u, ue || u, ú || a,au, o, ou, oa, u, ue, eu, eou || á, o, ó, wo, u, ú, öu, jöu || ue || ú ||
|-
| ö, oi || ö, œ || a, ä, ai, e, ei, ea, i, ie, ö, oi, eo, ü, üe || ä, æ, e, é, je, i, í, ö, œ, jö, y, ý || oi || œ ||
|-
| ö, oi || ö, œ || au, o, ou, oa, u, ue, eu, eou, ö, oi, eo, ü, üe || á, o, ó, wo, u, ú, öu, jöu || eu || öu ||
|-
| eo || jö || a, ä, ai, e, ei, ea, i, ie, ö, oi, eo, ü, üe || ä, æ, e, é, je, i, í, ö, œ, jö, y, ý || eo || jö ||
|-
| eo || jö || au, o, ou, oa, u, ue, eu, eou || á, o, ó, wo, u, ú, öu, jöu  || eou || jöu ||
|-
| ü, üe || y, ý || ä, ai, e, ei, ea, i, ie, ö, oi, eo, ü, üe, au, o, ou, oa, u, ue, eu, eou, ö, oi, eo, ü, üe || ä, æ, e, é, je, i, í, ö, œ, jö, y, ý, a, á, o, ó, wo, u, ú, öu, jöu || üe || ý ||
|-
|}
|}


7,406

edits