13
edits
(Infobox and part of the ortography) |
(Remaining orthography) |
||
| Line 126: | Line 126: | ||
|- | |- | ||
| <center>ϕ</center> || <center>c</center> || <center>/ɑ/</center> | | <center>ϕ</center> || <center>c</center> || <center>/ɑ/</center> | ||
|} | |||
{| class="wikitable" | |||
|+ Finals | |||
|- | |||
! Character !! Romanization !! Sound !! Note | |||
|- | |||
| <center>-e</center> || <center>-e</center> || <center>/j/</center> || <center>except i/ı and ie/η</center> | |||
|- | |||
| <center>eı</center> || <center>ei</center> || <center>/ej/</center> | |||
|- | |||
| <center>-o</center> || <center>-o</center> || <center>/w/</center> || except u and uo/μ | |||
|- | |||
| <center>ou</center> || <center>ou</center> || <center>/ow/</center> | |||
|- | |||
| <center>-κκ</center> || <center>-kh</center> || <center>/k/</center> | |||
|- | |||
| <center>-n</center> || <center>-n</center> || <center>/n/</center> | |||
|- | |||
| <center>-m</center> || <center>-m</center> || <center>/m/</center> | |||
|- | |||
| <center>-τγ</center> || <center>-th</center> || <center>/t͡ʃ/</center> | |||
|- | |||
| <center>-ϧγ</center> || <center>-dh</center> || <center>/d͡ʒ/</center> | |||
|- | |||
| <center>-ϝ</center> || <center>-f</center> || <center>/f/</center> | |||
|- | |||
| <center>-s</center> || <center>-s</center> || <center>/s/</center> | |||
|- | |||
| <center>-ϱ</center> || <center>-z</center> || <center>/z/</center> | |||
|- | |||
| <center>-ϩ</center> || <center>-sh</center> || <center>/ʃ/</center> | |||
|- | |||
| <center>-ϥ</center> || <center>-h</center> || <center>/h/</center> | |||
|} | |} | ||
edits