Hlou-Shum languages/Lexicon: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
Line 14: | Line 14: | ||
|- | |- | ||
| ''sif'' || Naquian ''zīb'' || ''n, m'' || snow || | | ''sif'' || Naquian ''zīb'' || ''n, m'' || snow || | ||
|- | |||
| ''caech'' || Naquian ''gēxge'' || ''n, m'' || ice || | |||
|} | |} | ||
[[Category:Xaetjeon]][[Category:Dictionaries]] | [[Category:Xaetjeon]][[Category:Dictionaries]] |
Revision as of 13:15, 28 June 2016
Proto-Quihum | Etymology/Derivation | PoS | English | Notes |
---|---|---|---|---|
ba | Naquian quah | n, m | person | |
miv | Naquian miqui | n, f | house | |
baeygh | Naquian huēyac | n, f | language | |
seowan | Naquian zeuān | adj | small | |
lo | Naquian lō | v | be | |
sif | Naquian zīb | n, m | snow | |
caech | Naquian gēxge | n, m | ice |