Hlou-Shum languages/Lexicon: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
Line 19: | Line 19: | ||
| ''caech'' || Naquian ''cēce'' || ''n, f'' || ice || | | ''caech'' || Naquian ''cēce'' || ''n, f'' || ice || | ||
|- | |- | ||
| ''tae'' || Naquian ''tē'' || | | ''tae'' || Naquian ''tē'' || dem || what? || | ||
|- | |- | ||
| ''pae'' || Naquian ''quē'' || | | ''pae'' || Naquian ''quē'' || dem || that || | ||
|- | |- | ||
| ''paiy'' || Naquian ''quahia'' || | | ''paiy'' || Naquian ''quahia'' || n, f || good conduct || | ||
|- | |- | ||
| ''Tawma'' || || Talma | | ''Tawma'' || || f || Talma | ||
|- | |||
| ''asjdj'' || || adj || big | |||
|} | |} | ||
[[Category:Xaetjeon]][[Category:Dictionaries]] | [[Category:Xaetjeon]][[Category:Dictionaries]] |
Revision as of 23:37, 7 June 2017
Xaetjeon | Etymology/Derivation | PoS | English | Notes |
---|---|---|---|---|
Tawma | Tíogall Talma | n, f | Talma | |
pa | Naquian quah | n, m | person | |
mif | Naquian miqui | n, f | house | |
baeych | Naquian huēyaca | n, f | language | |
seowan | Naquian zeuān | adj | small | |
lo | Naquian lō | v | be | |
sif | Naquian zīp | n, m | snow | |
caech | Naquian cēce | n, f | ice | |
tae | Naquian tē | dem | what? | |
pae | Naquian quē | dem | that | |
paiy | Naquian quahia | n, f | good conduct | |
Tawma | f | Talma | ||
asjdj | adj | big |