Is Burunking/Vocabulary: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 500: | Line 500: | ||
| '''thirst''' || ni. ''egezi'' | | '''thirst''' || ni. ''egezi'' | ||
|- | |- | ||
| '''suck''' || vi, vt. ''doikiging'' | | '''suck''' || vi, vt. ''doikiging'' | ||
|- | |||
| '''line''' || ni. ''eri'' | |||
|- | |||
| '''speck''' || ni. ''gora' | |||
|- | |||
| '''hook''' || ni. ''maka'' | |||
|- | |||
| '''cover || vt. ''eiteusuang'' | |||
|- | |||
| '''weave''' || vt. ''yunging'' | |||
|- | |||
| '''cloth''' || ni. ''wei'' | |||
|- | |||
| '''ice''' || ni. ''xos'' | |||
|- | |||
| '''vessel''' || ni. ''unshi'' | |||
|- | |||
| ''' | |||
|} | |} | ||