Valthungian: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
Bpnjohnson (talk | contribs) |
Bpnjohnson (talk | contribs) |
||
Line 444: | Line 444: | ||
|- | |- | ||
!1du | !1du | ||
| | | vit || unkar || unkis || unk ||align="left"| ''we two, our, (to) us, us'' | ||
|- | |- | ||
!2du | !2du | ||
Line 450: | Line 450: | ||
|- | |- | ||
!1pl | !1pl | ||
| | | vīs || unsar || unsis || uns ||align="left"| ''we all, our, (to) us, us'' | ||
|- | |- | ||
!2pl | !2pl | ||
Line 467: | Line 467: | ||
| - || sīn || sis || sik ||align="left"| ''themselves'' | | - || sīn || sis || sik ||align="left"| ''themselves'' | ||
|} | |} | ||
===Indefinite Pronouns=== | ===Indefinite Pronouns=== |