Kyrdan languages: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
mNo edit summary |
|||
Line 204: | Line 204: | ||
| ''hōn'' | | ''hōn'' | ||
| ''zōn'' | | ''zōn'' | ||
|- | |||
! window | |||
| ''nim'' | |||
| ''nim'' | |||
| ''nim'' | |||
| ''lim'' | |||
| ''lim'' | |||
| ''nim'' | |||
|- | |- | ||
! man | ! man | ||
Line 244: | Line 252: | ||
| ''kukkapir'' | | ''kukkapir'' | ||
| ''kukkupir'' | | ''kukkupir'' | ||
|- | |||
! shore | |||
| ''alis'' | |||
| ''attis'' | |||
| ''arris'' | |||
| ''aššis'' | |||
| ''arris'' | |||
| ''arris'' | |||
|- | |||
! image | |||
| ''nilen'' | |||
| ''nillin'' | |||
| ''nizzin'' | |||
| ''neššen'' | |||
| ''niššin'' | |||
| ''nezzen'' | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
[[Category:Language families]] | [[Category:Language families]] |