4,735
edits
Chrysophylax (talk | contribs) m (→Phonology) |
Chrysophylax (talk | contribs) m (→Consonants) |
||
Line 79: | Line 79: | ||
|- | |- | ||
| '''*ś''' || s, t (before velar stop) || t͡ʃ, d͡z || ɕ | | '''*ś''' || s, t (before velar stop) || t͡ʃ, d͡z || ɕ | ||
|- | |||
| '''*s''' || s || s || s, z, r | |||
|- | |- | ||
| '''*r''' || r || r || ʐ | | '''*r''' || r || r || ʐ | ||
|- | |||
| '''*l''' || l || l || ɫ, ʎ | |||
|- | |||
| '''*j''' || j, i || j, i || h, ʃ | |||
|- | |- | ||
| '''*m''' || m || m || b | | '''*m''' || m || m || b | ||
|} | |} |