1,439
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 19: | Line 19: | ||
|- | |- | ||
! Aoma || Word Class || English | ! Aoma || Word Class || English | ||
|- style="background: #E8E8E8" | |||
|are | |||
|a | |||
|divine | |||
|- style="background: #E8E8E8" | |- style="background: #E8E8E8" | ||
|binu | |binu | ||
Line 27: | Line 31: | ||
|p | |p | ||
|we | |we | ||
|- | |||
|böjom | |||
|v | |||
|listen | |||
|- style="background: #E8E8E8" | |||
|caxa | |||
|n | |||
|right | |||
|- style="background: #E8E8E8" | |- style="background: #E8E8E8" | ||
|doki | |doki | ||
Line 131: | Line 143: | ||
|n, t | |n, t | ||
|day, this day (DEF) | |day, this day (DEF) | ||
|- | |||
|ham | |||
|v | |||
|raise | |||
|- | |- | ||
|henu | |henu | ||
Line 231: | Line 247: | ||
|n, t | |n, t | ||
|time | |time | ||
|- | |||
|lekka | |||
|v | |||
|rule | |||
|- | |- | ||
|lette | |lette | ||
Line 275: | Line 295: | ||
|a | |a | ||
|wet | |wet | ||
|- | |||
|mukke | |||
|v | |||
|heal | |||
|- | |- | ||
|musi | |musi | ||
Line 340: | Line 364: | ||
|bad | |bad | ||
|-style="background: #E8E8E8" | |-style="background: #E8E8E8" | ||
|oc* | |||
|a | |||
|only | |||
|- | |||
|omai | |omai | ||
|n | |n | ||
Line 351: | Line 379: | ||
|v | |v | ||
|run | |run | ||
|- | |||
|rola | |||
|n, t | |||
|previous day | |||
|- | |||
|rrana | |||
|n | |||
|area, place (sacred, ancestral) | |||
|- | |||
|rranol | |||
|n | |||
|world (plurale tantum) | |||
|- | |- | ||
|rrokke | |rrokke | ||
Line 356: | Line 396: | ||
|hurry | |hurry | ||
|- | |- | ||
| | |rromare | ||
| | |a | ||
| | |all | ||
|-style="background: #E8E8E8" | |-style="background: #E8E8E8" | ||
|shy | |||
|p | |||
|he | |||
|- | |||
|solle | |solle | ||
|v | |v | ||
Line 379: | Line 423: | ||
|v | |v | ||
|do not (see [[Aoma#Negation|the main article]] | |do not (see [[Aoma#Negation|the main article]] | ||
|-style="background: #E8E8E8" | |-style="background: #E8E8E8" | ||
|tefy | |tefy | ||
Line 395: | Line 435: | ||
|v | |v | ||
|see | |see | ||
|- | |||
|tolsi | |||
|n | |||
|sight | |||
|- | |- | ||
|tymy | |tymy | ||
Line 436: | Line 480: | ||
|speak | |speak | ||
|- | |- | ||
| | |vopi | ||
| | |n | ||
| | |word | ||
|- | |- | ||
|vosi | |vosi | ||
|n | |n | ||
|language | |language | ||
|- | |||
|vot | |||
|p | |||
|you (2PL) | |||
|-style="background: #E8E8E8" | |-style="background: #E8E8E8" | ||
|waa | |waa | ||
Line 455: | Line 503: | ||
|p | |p | ||
|You (2PL.POL | |You (2PL.POL | ||
|- | |||
|wöbu | |||
|n | |||
|abyss | |||
|-style="background: #E8E8E8" | |-style="background: #E8E8E8" | ||
|xi | |xi |
edits