User:Chrysophylax/star: Difference between revisions

m
no edit summary
(Created page with "{| |- |Sano-mi||Ø–he-lé||mani-lla||keran-u |- |star-{{sc|1pl.poss.excl}}||{{sc|3sg-}}brighten-{{sc|fut}}||emptiness-{{sc|all}}||foe-{{sc|pl.anim}} |- |Aliya||ire-ma||nia||...")
 
mNo edit summary
 
Line 38: Line 38:
|lé||hala||le||hala||sori-ma-na||sori-ma-na
|lé||hala||le||hala||sori-ma-na||sori-ma-na
|-
|-
|lo!||retribution||lo!||retribution||strength-{{sc|3pl.poss}}-{{sc|still.neg}}
|lo!||retribution||lo!||retribution||strength-{{sc|3pl.poss}}-{{sc|still.neg}}||strength-{{sc|3pl.poss}}-{{sc|still.neg}}
|-
|-
|lé||hala||le||hala||sori-ma-na-o
|lé||hala||le||hala||sori-ma-na-o
|-
|-
|lo!||retribution||lo!||strength-{{sc|3pl.poss}}-{{sc|still.neg}}-{{sc|refl}}||strength-{{sc|3pl.poss}}-{{sc|still.neg}}
|lo!||retribution||lo!||strength-{{sc|3pl.poss}}-{{sc|still.neg}}-{{sc|refl}}
|-
|-
|lé||hala||le||hala||sori-ma-na||sori-ma-na
|lé||hala||le||hala||sori-ma-na||sori-ma-na
Line 48: Line 48:
|lo!||retribution||lo!||retribution||strength-{{sc|3pl.poss}}-{{sc|still.neg}}||strength-{{sc|3pl.poss}}-{{sc|still.neg}}
|lo!||retribution||lo!||retribution||strength-{{sc|3pl.poss}}-{{sc|still.neg}}||strength-{{sc|3pl.poss}}-{{sc|still.neg}}
|-
|-
|lé||hala||sorimana soléo
|lé||hala||sori-ma-na||so-lé-o
|-
|lo!||retribution||strength-{{sc|3pl.poss}}-{{sc|still.neg}}||disappear-{{sc|fut-refl}}
|}
|}