Germian/Adjectives: Difference between revisions

no edit summary
No edit summary
No edit summary
Line 419: Line 419:
| {{term|roud}} || red
| {{term|roud}} || red
|-
|-
| {{term|rorang}} || (red-orange)
| {{term|koral}} || coral (orange-red)
|-
|-
| {{term|oranc}} || orange
| {{term|oranc}} || orange
|-
|-
| {{term|safran}} || saffron (orange-yellow)
| {{term|amber}} || amber (orange-yellow)
|-
|-
| {{term|gelu}} || yellow
| {{term|gelu}} || yellow
Line 431: Line 431:
| {{term|grun}} || green
| {{term|grun}} || green
|-
|-
| {{term|turkois}} || turquoise (green-cyan)
| {{term|teal}} || teal (turqoise-green)
|-
| {{term|turkois}} || turquoise
|-
| {{term|aqamariin}} || aquamarine (turqoise-cyan)
|-
|-
| {{term|cyan}} || cyan
| {{term|cyan}} || cyan
Line 457: Line 461:
| {{term|brun}} || brown
| {{term|brun}} || brown
|-
|-
| {{term|rooz}} || pink (pale red-pale cerise-pale magenta)
| {{term|rooz}} || pink (pale red, pale cerise, pale magenta)
|-
|-
| {{term|beic}} || beige
| {{term|beic}} || beige
1,604

edits