1,604
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
| Line 419: | Line 419: | ||
| {{term|roud}} || red | | {{term|roud}} || red | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|koral}} || coral (orange-red) | ||
|- | |- | ||
| {{term|oranc}} || orange | | {{term|oranc}} || orange | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|amber}} || amber (orange-yellow) | ||
|- | |- | ||
| {{term|gelu}} || yellow | | {{term|gelu}} || yellow | ||
| Line 431: | Line 431: | ||
| {{term|grun}} || green | | {{term|grun}} || green | ||
|- | |- | ||
| {{term|turkois}} || turquoise ( | | {{term|teal}} || teal (turqoise-green) | ||
|- | |||
| {{term|turkois}} || turquoise | |||
|- | |||
| {{term|aqamariin}} || aquamarine (turqoise-cyan) | |||
|- | |- | ||
| {{term|cyan}} || cyan | | {{term|cyan}} || cyan | ||
| Line 457: | Line 461: | ||
| {{term|brun}} || brown | | {{term|brun}} || brown | ||
|- | |- | ||
| {{term|rooz}} || pink (pale red | | {{term|rooz}} || pink (pale red, pale cerise, pale magenta) | ||
|- | |- | ||
| {{term|beic}} || beige | | {{term|beic}} || beige | ||
edits