803
edits
Line 342: | Line 342: | ||
===Landscape=== | ===Landscape=== | ||
===Space and Sky=== | ===Space and Sky=== | ||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
| style="width: 120px;" | '''space''' || style="width: 400px;" | ''rimet'' | |||
|- | |||
| '''sky''' || ''sciy'' | |||
|- | |||
| '''sun''' || ''sun'' | |||
|- | |||
| '''moon''' || ''meun'' | |||
|- | |||
| '''cloud''' || ''sciy, woucen'' | |||
|- | |||
| '''star''' || ''ster'' | |||
|- | |||
| '''planet''' || ''planeit'' | |||
|- | |||
| '''Mercury''' || ''Mercurie'' | |||
|- | |||
| '''Venus''' || ''Feenus'' | |||
|- | |||
| '''Earth''' || ''Erþ'' | |||
|- | |||
| '''Mars''' || ''Mars'' | |||
|- | |||
| '''Jupiter''' || ''Yuypiter'' | |||
|- | |||
| '''Saturn''' || ''Saturn'' | |||
|- | |||
| '''Uranus''' || ''Uyranus'' | |||
|- | |||
| '''Neptune''' || ''Neptuyn'' | |||
|- | |||
| '''comet''' || ''faxster'' | |||
|} | |||
===Countries and Languages=== | ===Countries and Languages=== | ||
edits