Thulean: Difference between revisions

197 bytes added ,  14 April 2017
Line 81: Line 81:
|}
|}


 
b) Vowels —Monophthongs
b) Vowels
 
{| border="1" cellpadding="1" cellspacing="1" class="bluetable lightbluebg" style="text-align:center; border-spacing: 20px;"
{| border="1" cellpadding="1" cellspacing="1" class="bluetable lightbluebg" style="text-align:center; border-spacing: 20px;"
|+
|-
|-
! colspan="2"|
!
! Front
! Front
! Back
! Back
|-
|-
! rowspan="2" | Monophthong
! High
! High
| i
| i
Line 96: Line 94:
|-
|-
! Low
! Low
| e
| colspan="2"| a
| a
|}
 
c) Vowels —Diphthongs
{| border="1" cellpadding="1" cellspacing="1" class="bluetable lightbluebg" style="text-align:center; border-spacing: 20px;"
|+
|-
|-
! colspan="2" | Diphthong
!  
! Front
! Back
|-
! Rising
| ia
| ua
|-
!Low Falling
| ai
| ai
| au
| au
|-
!High Falling
| ui
| iu
|}
|}


2) Coda /n`/ is written as "n", coda /J/ is written as "g".
2) Coda /n`/ is written as "n", coda /J/ is written as "g".
forumadmin, Administrators
182

edits