forumadmin, Administrators
182
edits
| Line 385: | Line 385: | ||
{| border="1" cellpadding="1" cellspacing="1" class="bluetable lightbluebg" style="width: 660px; text-align:center;" | {| border="1" cellpadding="1" cellspacing="1" class="bluetable lightbluebg" style="width: 660px; text-align:center;" | ||
! GRADE I !! GRADE II !! GRADE III | ! GRADE I !! GRADE II !! GRADE III | ||
|- | |||
| mb || m || style = "background: silver" rowspan="8" | | |||
|- | |||
| nd || n | |||
|- | |||
| ɲʤ || ɲ | |||
|- | |||
| ŋg || ŋ | |||
|- | |||
| ŋgʷ || ŋʷ | |||
|- | |||
| rd || r | |||
|- | |||
| ld || l | |||
|- | |||
| ʎʤ || ʎ | |||
|- | |- | ||
| pp || p || v | | pp || p || v | ||
| Line 398: | Line 414: | ||
| kkʷ || kʷ || w | | kkʷ || kʷ || w | ||
|- | |- | ||
| ss || s || style = "background: silver" | | | ss || s || style = "background: silver" rowspan="5"| | ||
|- | |- | ||
| ɬɬ || ɬ | | ɬɬ || ɬ | ||
|- | |- | ||
| ʃʃ || ʃ | | ʃʃ || ʃ | ||
|- | |- | ||
| xx || x | | xx || x | ||
|- | |- | ||
| xxʷ || xʷ | | xxʷ || xʷ | ||
|} | |} | ||