Thulean: Difference between revisions

Jump to navigation Jump to search
45 bytes added ,  8 March 2017
Line 385: Line 385:
{| border="1" cellpadding="1" cellspacing="1" class="bluetable lightbluebg" style="width: 660px; text-align:center;"
{| border="1" cellpadding="1" cellspacing="1" class="bluetable lightbluebg" style="width: 660px; text-align:center;"
! GRADE I !! GRADE II !! GRADE III
! GRADE I !! GRADE II !! GRADE III
|-
| mb || m || style = "background: silver" rowspan="8" |
|-
| nd || n
|-
| ɲʤ || ɲ
|-
| ŋg || ŋ
|-
| ŋgʷ || ŋʷ
|-
| rd || r
|-
| ld || l
|-
| ʎʤ || ʎ
|-
|-
| pp || p || v
| pp || p || v
Line 398: Line 414:
| kkʷ || kʷ || w
| kkʷ || kʷ || w
|-
|-
| ss || s || style = "background: silver" |
| ss || s || style = "background: silver" rowspan="5"|
|-
|-
| ɬɬ || ɬ || style = "background: silver" |
| ɬɬ || ɬ  
|-
|-
| ʃʃ || ʃ || style = "background: silver" |
| ʃʃ || ʃ  
|-
|-
| xx || x || style = "background: silver" |
| xx || x  
|-
|-
| xxʷ || xʷ || style = "background: silver" |
| xxʷ || xʷ
|}
|}


forumadmin, Administrators
182

edits

Navigation menu