5,464
edits
m (→Introduction) |
|||
(4 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
Line 343: | Line 343: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
! | ! Instrumental | ||
| | | | ||
| | | | ||
Line 361: | Line 361: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
! | ! Ablative | ||
| | | | ||
| | | | ||
Line 379: | Line 379: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
! Allative | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
! Locative | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
! Root | ! Root | ||
| colspan="2" style="text-align: center|sari- | | colspan="2" style="text-align: center|sari- | ||
Line 403: | Line 439: | ||
===Pronouns=== | ===Pronouns=== | ||
{| class=" | {| class="bluetable lightbluebg" | ||
|+ | |||
|- | |||
! rowspan="3"| Case | |||
! colspan="20" | Noun Classes | |||
|- | |- | ||
! | ! colspan="2" | 1st | ||
! colspan="2" | 2nd | |||
! colspan="2" | Class I | |||
! colspan="2" | Class II | |||
! colspan="2" | Class III | |||
! colspan="2" | Class IV | |||
! colspan="2" | Class V | |||
! colspan="2" |Class VI | |||
! colspan="2" |Class VII | |||
! colspan="2" |Class VIII | |||
|- | |- | ||
! Singular | |||
! Plural | |||
! Singular | |||
! Plural | |||
! Singular | |||
! Plural | |||
! Singular | |||
! Plural | |||
! Singular | |||
! Plural | |||
! Singular | |||
! Plural | |||
! Singular | |||
! Plural | |||
! Singular | |||
! Plural | |||
! Singular | |||
! Plural | |||
! Singular | |||
! Plural | |||
|- | |- | ||
| | ! Nominative | ||
| veiţ | |||
| fwyţ | |||
| caen | |||
| ðaes | |||
| naei | |||
| ðaes | |||
| ani | |||
| ðaen | |||
| ðaene | |||
| ðaen | |||
| faeţwyn | |||
| faeţ | |||
| rauţa | |||
| rauţ | |||
| laenţen | |||
| laenţ | |||
| rowspan='2'| riaţa | |||
| rowspan='2'| riaţ | |||
| rowspan='2'| faeðaen | |||
| rowspan='2'| faeð | |||
|- | |||
! Accusative | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | ! Genitive | ||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | ! Instrumental | ||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
! Ablative | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | ! Allative | ||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | ! Locative | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|} | |} | ||
edits