1,439
edits
m (→Dictionary) |
|||
Line 164: | Line 164: | ||
|n, F | |n, F | ||
|mom | |mom | ||
| | |||
|- | |||
|bufamuhem | |||
|v, IIa | |||
|be frightened | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 280: | Line 285: | ||
|book | |book | ||
| | | | ||
|- | |||
|duu | |||
|n, F | |||
|sister | |||
|muse | |||
|- | |- | ||
|duuteky | |duuteky | ||
Line 294: | Line 304: | ||
|n, N | |n, N | ||
|text | |text | ||
| writing | |writing | ||
|- | |||
|dyzy | |||
|n, M | |||
|brother | |||
| | |||
|- | |- | ||
|döpi | |döpi | ||
Line 324: | Line 339: | ||
|a | |a | ||
|big, large | |big, large | ||
| | |||
|- | |||
|emare | |||
|a | |||
|hard-working | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 339: | Line 359: | ||
|n, D | |n, D | ||
|air | |air | ||
| | |sense | ||
|- | |- | ||
|ennare | |ennare | ||
|a | |a | ||
|airy | |airy | ||
| light-weight | |light-weight | ||
|- | |- | ||
|ennari | |ennari | ||
Line 354: | Line 374: | ||
|n, N | |n, N | ||
|wind | |wind | ||
| | |sound | ||
|- | |- | ||
|ennu | |ennu | ||
Line 368: | Line 388: | ||
|ese | |ese | ||
|a | |a | ||
|fast | |fast, quick | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 374: | Line 394: | ||
|n, M | |n, M | ||
|archer | |archer | ||
|witty person | |witty, quick person | ||
|- style="background: #E8E8E8" | |- style="background: #E8E8E8" | ||
|faa | |faa | ||
Line 389: | Line 409: | ||
|n, N | |n, N | ||
|lake (internal sea) | |lake (internal sea) | ||
| | |||
|- | |||
|famuhes | |||
|v, IIb | |||
|inhale, breathe in | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 460: | Line 485: | ||
|house | |house | ||
|home (DEF) | |home (DEF) | ||
|- | |||
|gesepi | |||
|n, N | |||
|animal | |||
| | |||
|- | |- | ||
|gesse | |gesse | ||
|v, Ib | |v, Ib | ||
|live | |live, be alive | ||
|decease (PST PERF) | |decease (PST PERF) | ||
|- | |||
|gessepo | |||
|a | |||
|living, alive | |||
| | |||
|- | |- | ||
|gesha | |gesha | ||
Line 743: | Line 778: | ||
|keti | |keti | ||
|n, N | |n, N | ||
|village | |||
| | |||
|- | |||
|kety | |||
|n, M | |||
|town | |town | ||
|city | |city | ||
Line 789: | Line 829: | ||
|n, N | |n, N | ||
|family | |family | ||
| | |relatives (PL) | ||
|- | |||
|kuuta | |||
|n, D | |||
|ancestral tree | |||
|godwood (spiritually charged material) | |||
|- | |- | ||
|kuutu | |kuutu | ||
Line 945: | Line 990: | ||
|new | |new | ||
|latest (superlative) | |latest (superlative) | ||
|- | |||
|muhes | |||
|v, IIb | |||
|breathe | |||
| | |||
|- | |||
|muhei | |||
|n, N | |||
|breath | |||
| | |||
|- | |||
|mukka | |||
|v, Ia | |||
|heal, cure | |||
| | |||
|- | |- | ||
|mukke | |mukke | ||
|v, Ib | |v, Ib | ||
|heal | |heal, mend | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 965: | Line 1,025: | ||
|daughter | |daughter | ||
| | | | ||
|- | |||
|muxi | |||
|n, N | |||
|cure | |||
|medicine | |||
|- | |- | ||
|mysu | |mysu | ||
Line 1,099: | Line 1,164: | ||
|n, D | |n, D | ||
|love | |love | ||
| | |||
|- | |||
|nyshi | |||
|n, N | |||
|crush, infatuation | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 1,570: | Line 1,640: | ||
|speak | |speak | ||
| | | | ||
|- | |||
|vomuhes | |||
|v, IIb | |||
|exhale, breathe out | |||
|sing | |||
|- | |- | ||
|vopi | |vopi |
edits