8,534
edits
m (→Dragon nouns) |
|||
Line 75: | Line 75: | ||
|- | |- | ||
| Locative || prāte || prātilīm || prātilīm | | Locative || prāte || prātilīm || prātilīm | ||
|} | |||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
! Case !! Singular !! Dual !! Plural | |||
|- | |||
| Direct || kældus <small>''"wax"''</small> || kældudi || kælduvī | |||
|- | |||
| Vocative || kældu || kældudi || kælduvī | |||
|- | |||
| Accusative || kældau || kældudau || kældūnu | |||
|- | |||
| Ergative || kældoṃs || kældudeni || kældān | |||
|- | |||
| Genitive || kældavi || kældudais || kældoumi | |||
|- | |||
| Translative || kældun || kældyoh || kældyoh | |||
|- | |||
| Exessive || kældut || kældyās || kældyās | |||
|- | |||
| Essive || kældęs || kældvin || kældvin | |||
|- | |||
| Dative || kældui || kældouti || kældouti | |||
|- | |||
| Ablative || kældų || kældunīs || kældunīs | |||
|- | |||
| Locative || kælduve || kældilīm || kældilīm | |||
|} | |||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
! Case !! Singular !! Dual !! Plural | |||
|- | |||
| Direct || kumis <small>''"bamboo"''</small> || kumidi || kumiye | |||
|- | |||
| Vocative || kumi || kumidi || kumiye | |||
|- | |||
| Accusative || kumiu || kumidau || kumiānu | |||
|- | |||
| Ergative || kumiei || kumideni || kumiān | |||
|- | |||
| Genitive || kumieyi || kumideis || kumiumi | |||
|- | |||
| Translative || kumian || kumiyoh || kumiyoh | |||
|- | |||
| Exessive || kumiæt || kumiyās || kumiyās | |||
|- | |||
| Essive || kumiæs || kumivin || kumivin | |||
|- | |||
| Dative || kumiui || kumievuti || kumievuti | |||
|- | |||
| Ablative || kumių || kumienīs || kumienīs | |||
|- | |||
| Locative || kumie || kumiælīm || kumiælīm | |||
|} | |||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
! Case !! Singular !! Dual !! Plural | |||
|- | |||
| Direct || haloe <small>''"name"''</small> || haloedi || halenī | |||
|- | |||
| Vocative || haloe || haloedi || halenī | |||
|- | |||
| Accusative || halenu || haloedau || halenænu | |||
|- | |||
| Ergative || halenei || haloedeni || halenān | |||
|- | |||
| Genitive || halenies || haloedais || halenyumi | |||
|- | |||
| Translative || halenan || halenyoh || halenyoh | |||
|- | |||
| Exessive || halenat || halenyās || halenyās | |||
|- | |||
| Essive || haleṃs || halemvin || halemvin | |||
|- | |||
| Dative || halenui || halenouti || halenouti | |||
|- | |||
| Ablative || halenų || haleninīs || haleninīs | |||
|- | |||
| Locative || halenive || haleṃlīm || haleṃlīm | |||
|} | |} | ||
edits