8,522
edits
Line 684: | Line 684: | ||
|- | |- | ||
| '''Locative''' || liė || || sāyė || || deyė | | '''Locative''' || liė || || sāyė || || deyė | ||
|} | |||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
! (parrot) !! Singular !! (dragon) !! Singular !! (lotus) !! Singular | |||
|- | |||
| '''Direct''' || tami || || tayuši || || tayumi || | |||
|- | |||
| '''Accusative''' || taim (-et) || || temuis (-et) || || temum (-et) || | |||
|- | |||
| '''Ergative''' || tę (-tę) || || tęvis (-tę) || || tęvum (-tę) || | |||
|- | |||
| '''Genitive''' || tamiā || || tamiā || || tamiā || | |||
|- | |||
| '''Translative''' || tañ || || tañ || || tañ || | |||
|- | |||
| '''Exessive''' || tatь || || tatь || || tatь || | |||
|- | |||
| '''Essive''' || tąsь || || tąsь || || tąsь || | |||
|- | |||
| '''Dative''' || tayū || || tayū || || tayū || | |||
|- | |||
| '''Ablative''' || tahų || || tahų || || tahų || | |||
|- | |||
| '''Locative''' || tayė || || tayė || || tayė || | |||
|} | |} | ||
edits