2,969
edits
(→Interlinear: HA!!!) |
|||
Line 5: | Line 5: | ||
{| | {| | ||
|- | |- | ||
|'''''išayyi'''''||'''''yūngikīrra'''''||'''''ya'''''||'''''kūsikka'''''||''''' | |'''''išayyi'''''||'''''yūngikīrra'''''||'''''ya'''''||'''''kūsikka'''''||'''''ařīr'''''||'''''kraš''''' | ||
|- | |- | ||
|išay-i||yūn-ki-kīrra||ya||kūsik=ya||aři- | |išay-i||yūn-ki-kīrra||ya||kūsik=ya||aři-yir||kraš-∅ | ||
|- | |- | ||
|web-{{sc|II.spec}}||{{sc| | |web({{sc|II}})-{{sc|II.spec}}||{{sc|loc}}-{{sc|V.spec}}-life({{sc|V}})||{{sc|tel}}||piece({{sc|VI}})={{sc|tel}}||swift({{sc|VIII}})-{{sc|instr}}||tear({{sc|III}})-{{sc|pred}} | ||
|- | |- | ||
|'''''wa''''' ||'''''yānayam''''' || ''''' | |'''''wa''''' ||'''''yānayam''''' || '''''antšiy''''' || || || | ||
|- | |- | ||
|wa ||yānay-am || | |wa ||yānay-am ||antši=y || || || | ||
|- | |- | ||
|when || be_magnificent-{{sc|I.spec}} || king | |when || be_magnificent({{sc|VIII}})-{{sc|I.spec}} || king({{sc|I}})={{sc|2sg}} || || || || | ||
|- | |- | ||
| || || || || || | | '''''wākka''''' || '''''kayūlunnayi''''' || '''''ǧāmmam''''' || || || | ||
|- | |- | ||
| || || || || || | | wāk-ya|| ka=ūlunna=yi || ǧām=y-am || || || | ||
|- | |- | ||
| || || || || || | | far({{sc|VII}})-{{sc|IX.spec}} || {{sc|neg}}=ocean({{sc|IX}})={{sc|lat}} || come({{sc|VIII}})={{sc|2sg}}-{{sc|I.spec}} || || || | ||
|- | |- | ||
| || || || || || | | '''''kin''''' || '''''ixaye'''''|| '''''omōkkiřeh'''''||'''''yiřam''''' || || | ||
|- | |- | ||
| || || || || || | |kin|| ixa-ye|| omōk-yir-yeh || yir=y-am || || | ||
|- | |- | ||
| || || || || || | | then || wish({{sc|IX}})-{{sc|IX.spec}} || god({{sc|IX}})-{{sc|instr}}-{{sc|IX.pl.spec}} || do({{sc|I}})={{sc|2sg}}-{{sc|I.spec}} || || | ||
|- | |||
|'''''kin''''' || '''''hamūrreh''''' || '''''wīnni''''' || '''''yiřam''''' || || | |||
|- | |||
| kin || hamūr-yeh || wīn-yi || yir=y-am || || | |||
|- | |||
| then || law({{sc|IX}})-{{sc|IX.pl.spec}}|| we-{{sc|lat}} || do({{sc|I}})={{sc|2sg}}-{{sc|I.spec}} || || | |||
|- | |||
| '''''kin''''' || '''''tatšūyyim''''' || '''''assanūyunga''''' || '''''wušuyyima''''' || '''''tārrim''''' || | |||
|- | |||
| kin || tatšūy=y-im || assanūyum-kka || wušuy-yi-ma || tār=y-im || | |||
|- | |||
|then ||saviour({{sc|I}})={{sc|2sg}}-{{sc|I.spec}} || prosperity({{sc|VIII}})-{{sc|VIII.spec}} || poor({{sc|I}})-{{sc|lat}}-{{sc|I.spec}} || bring({{sc|I}})={{sc|2sg}}-{{sc|I.spec}} || | |||
|} | |} |