12
edits
No edit summary |
(Consonant update) |
||
Line 14: | Line 14: | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|b}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|b}}</big> | ||
|'''b''' | |'''b'''ród | ||
|'''b''' | |'''b'''read | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|p}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|p}}</big> | ||
|a'''p''' | |a'''p'''l, '''p'''ík | ||
|s'''p'''y | |s'''p'''y | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|d}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|d}}</big> | ||
| | |'''d'''úv | ||
|'''d'''ove | |'''d'''ove | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|t}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|t}}</big> | ||
|s'''t'''ol'''t | |s'''t'''ol'''t''' | ||
|bes'''t'''ow | |bes'''t'''ow | ||
|- | |||
|align="center" |<big>{{IPA|ɡ}}</big> | |||
|'''g'''ift, '''c'''et | |||
|'''g'''ift | |||
|- | |||
|align="center" |<big>{{IPA|k}}</big> | |||
|'''k'''rón | |||
|'''c'''rown | |||
|- | |||
|align="center" |<big>{{IPA|m}}</big> | |||
|'''m'''ús | |||
|'''m'''ouse | |||
|- | |||
|align="center" |<big>{{IPA|n}}</big> | |||
|'''n'''ás | |||
|'''n'''o | |||
|- | |||
|align="center" |<big>{{IPA|ŋ}}</big> | |||
|þi'''ng''' | |||
|thi'''ng''' | |||
|- | |||
|align="center" |<big>{{IPA|v}}</big> | |||
|'''v'''ín | |||
|'''v'''ineyard | |||
|- | |||
|align="center" |<big>{{IPA|f}}</big> | |||
|'''f'''iś | |||
|'''f'''ish | |||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|ð}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|ð}}</big> | ||
|al'''ð''' | |al'''ð'''ó | ||
|'''th''' | |al'''th'''ough | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|θ}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|θ}}</big> | ||
Line 45: | Line 65: | ||
|'''m'''an | |'''m'''an | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA| | |align="center" |<big>{{IPA|z}}</big> | ||
| | |sak'''z'''i | ||
|''' | |'''z'''ap | ||
|- | |||
|align="center" |<big>{{IPA|s}}</big> | |||
|hú'''s''' | |||
|hou'''s'''e | |||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA| | |align="center" |<big>{{IPA|ʒ}}</big> | ||
|''' | |'''ź''' | ||
|''' | |mea'''s'''ure | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA| | |align="center" |<big>{{IPA|ʃ}}</big> | ||
|''' | |'''ś'''op | ||
| | |'''sh'''op | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|h}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|h}}</big> | ||
|'''h''' | |'''h'''ús | ||
|'''h''' | |'''h'''ouse | ||
|- | |||
|align="center" |<big>{{IPA|x}}</big> | |||
|la'''ch''', la'''h''', la'''gh''' | |||
|Lo'''ch''' (Scots) | |||
|- | |||
|align="center" |<big>{{IPA|ç}}</big> | |||
|fe'''ch''', fe'''h''', fe'''gh''' | |||
|'''h'''ue | |||
|- | |||
|align="center" |<big>{{IPA|w}}</big> | |||
|'''w'''atr | |||
|'''w'''ater | |||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|l}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|l}}</big> | ||
Line 65: | Line 101: | ||
|'''l'''ow | |'''l'''ow | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA| | |align="center" |<big>{{IPA|j}}</big> | ||
|''' | |'''j'''a | ||
| | |'''y'''es | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>{{IPA|r}}</big> | |align="center" |<big>{{IPA|r}}</big> | ||
|'''r''' | |'''r'''ód | ||
| | |'''r'''ed, a'''rr'''oz (Spanish), '''r'''ot (German) | ||
|- | |- | ||
|} | |} |
edits