801
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 471: | Line 471: | ||
|- | |- | ||
| '''groove''' || ni. ''ilido'' | | '''groove''' || ni. ''ilido'' | ||
|- | |||
| '''seed''' || ni. ''aye'' | |||
|- | |||
| '''semen''' || ni. ''aye'' | |||
|- | |||
| '''ability''' || ni. ''anai'' (compound: ''anau-'') | |||
|- | |||
| '''able''' || adj. ''anauchi'' | |||
|- | |||
| '''worm''' || nmi. ''anaz'', ''anaano'' | |||
|- | |||
| '''snake''' || nmi. ''anaz'' | |||
|- | |||
| '''dragon''' || nmi. ''anaz'' | |||
|- | |||
| '''horn''' || ni. '''adaz'' | |||
|- | |||
| '''fish''' || nmi. ''azeng'' | |||
|- | |||
| | |||
|} | |} | ||
edits