801
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
(2 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
Line 471: | Line 471: | ||
|- | |- | ||
| '''groove''' || ni. ''ilido'' | | '''groove''' || ni. ''ilido'' | ||
|- | |||
| '''seed''' || ni. ''aye'' | |||
|- | |||
| '''semen''' || ni. ''aye'' | |||
|- | |||
| '''ability''' || ni. ''anai'' (compound: ''anau-'') | |||
|- | |||
| '''able''' || adj. ''anauchi'' | |||
|- | |||
| '''worm''' || nmi. ''anaz'', ''anaano'' | |||
|- | |||
| '''snake''' || nmi. ''anaz'' | |||
|- | |||
| '''dragon''' || nmi. ''anaz'' | |||
|- | |||
| '''horn''' || ni. ''adaz'' | |||
|- | |||
| '''fish''' || nmi. ''azeng'' | |||
|- | |||
| '''eat''' || vt. ''yang'' (''ANG'') | |||
|- | |||
| '''food''' || ni. ''yanki'' | |||
|- | |||
| '''drink''' || vt. ''danang'' • ni. ''danki'' | |||
|- | |||
| '''hunger''' || ni. ''goye'' | |||
|- | |||
| '''thirst''' || ni. ''egezi'' | |||
|- | |||
| '''suck''' || vi, vt. ''doikiging'' | |||
|- | |||
| '''line''' || ni. ''eri'' | |||
|- | |||
| '''speck''' || ni. ''gora' | |||
|- | |||
| '''hook''' || ni. ''maka'' | |||
|- | |||
| '''cover || vt. ''eiteusuang'' | |||
|- | |||
| '''weave''' || vt. ''yunging'' | |||
|- | |||
| '''cloth''' || ni. ''wei'' | |||
|- | |||
| '''ice''' || ni. ''xos'' | |||
|- | |||
| '''vessel''' || ni. ''unshi'' | |||
|- | |||
| ''' | |||
|} | |} | ||
edits