2,334
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 48: | Line 48: | ||
|c=02| niyum | |c=02| niyum | ||
|c=03| yaim | |c=03| yaim | ||
|c=04| | |c=04| xai | ||
|- | |- | ||
|i=No| 10 | |i=No| 10 | ||
Line 55: | Line 55: | ||
|c=02| tam | |c=02| tam | ||
|c=03| taim | |c=03| taim | ||
|c=04| | |c=04| dai | ||
|- | |- | ||
|i=No| 11 | |i=No| 11 | ||
Line 108: | Line 108: | ||
|i=No| 18 | |i=No| 18 | ||
|c=en| many | |c=en| many | ||
|c=01| *eřku | |c=01| *eřku-n | ||
|c=02| erku | |c=02| erku | ||
|c=03| | |c=03| iškun | ||
|c=04| | |c=04| esku | ||
|- | |- | ||
|i=No| 19 | |i=No| 19 | ||
|c=en| some | |c=en| some | ||
|c=01| | |c=01| *za-lë-n | ||
|c=02| | |c=02| za | ||
|c=03| | |c=03| zalen | ||
|c=04| | |c=04| sale | ||
|- | |- | ||
|i=No| 20 | |i=No| 20 | ||
|c=en| few | |c=en| few | ||
|c=01| | |c=01| *gelki-n | ||
|c=02| | |c=02| kelka | ||
|c=03| | |c=03| kelkan | ||
|c=04| | |c=04| gelki | ||
|- | |- | ||
|i=No| 21 | |i=No| 21 | ||
|c=en| other | |c=en| other | ||
|c=01| | |c=01| *tāt | ||
|c=02| | |c=02| thōt | ||
|c=03| | |c=03| thāt | ||
|c=04| | |c=04| tāt | ||
|- | |- | ||
|i=No| 22 | |i=No| 22 | ||
|c=en| one | |c=en| one | ||
|c=01| | |c=01| *ig<br>ŋiq | ||
|c=02| | |c=02| ik | ||
|c=03| | |c=03| ik | ||
|c=04| | |c=04| ŋiˀ | ||
|- | |- | ||
|i=No| 23 | |i=No| 23 | ||
|c=en| two | |c=en| two | ||
|c=01| | |c=01| *ʒë-u | ||
|c=02| | |c=02| cu | ||
|c=03| | |c=03| cu | ||
|c=04| | |c=04| se | ||
|- | |- | ||
|i=No| 24 | |i=No| 24 | ||
|c=en| three | |c=en| three | ||
|c=01| | |c=01| *eš-ga | ||
|c=02| | |c=02| eška | ||
|c=03| | |c=03| eška | ||
|c=04| | |c=04| eš | ||
|- | |- | ||
|i=No| 25 | |i=No| 25 | ||
|c=en| four | |c=en| four | ||
|c=01| | |c=01| *pa-ga | ||
|c=02| | |c=02| phak | ||
|c=03| | |c=03| phaka | ||
|c=04| | |c=04| pa | ||
|- | |- | ||
|i=No| 26 | |i=No| 26 | ||
|c=en| five | |c=en| five | ||
|c=01| | |c=01| *ja-ga | ||
|c=02| | |c=02| yak | ||
|c=03| | |c=03| yaka | ||
|c=04| | |c=04| ya | ||
|- | |- | ||
|i=No| 27 | |i=No| 27 | ||
|c=en| big | |c=en| big | ||
|c=01| | |c=01| *wō | ||
|c=02| | |c=02| wōa | ||
|c=03| | |c=03| wō | ||
|c=04| | |c=04| yō | ||
|- | |- | ||
|i=No| 28 | |i=No| 28 | ||
|c=en| long | |c=en| long | ||
|c=01| | |c=01| *ej | ||
|c=02| | |c=02| *eja | ||
|c=03| | |c=03| *ei | ||
|c=04| | |c=04| *ēi | ||
|- | |- | ||
|i=No| 29 | |i=No| 29 | ||
|c=en| wide | |c=en| wide | ||
|c=01| | |c=01| *pas | ||
|c=02| | |c=02| phasa | ||
|c=03| | |c=03| phas | ||
|c=04| | |c=04| pas | ||
|- | |- | ||
|i=No| 30 | |i=No| 30 | ||
|c=en| thick | |c=en| thick | ||
|c=01| | |c=01| *bag | ||
|c=02| | |c=02| paka | ||
|c=03| | |c=03| pak | ||
|c=04| | |c=04| bak | ||
|- | |- | ||
|i=No| 31 | |i=No| 31 | ||
|c=en| heavy | |c=en| heavy | ||
|c=01| | |c=01| *qōp<br>*šad-i | ||
|c=02| | |c=02| hōpa | ||
|c=03| | |c=03| šat | ||
|c=04| | |c=04| ōp<br>sadi | ||
|- | |- | ||
|i=No| 32 | |i=No| 32 | ||
|c=en| small | |c=en| small | ||
|c=01| | |c=01| *jēř-i | ||
|c=02| | |c=02| yera | ||
|c=03| | |c=03| yer | ||
|c=04| | |c=04| yēci | ||
|- | |- | ||
|i=No| 33 | |i=No| 33 | ||
|c=en| short | |c=en| short | ||
|c=01| | |c=01| *kyr<br>*ʒin-i | ||
|c=02| | |c=02| khera | ||
|c=03| | |c=03| khēr<br>cin | ||
|c=04| | |c=04| sini | ||
|- | |- | ||
|i=No| 34 | |i=No| 34 | ||
|c=en| narrow | |c=en| narrow | ||
|c=01| | |c=01| *rap | ||
|c=02| | |c=02| rapa | ||
|c=03| | |c=03| rap | ||
|c=04| | |c=04| rap | ||
|- | |- | ||
|i=No| 35 | |i=No| 35 | ||
|c=en| thin | |c=en| thin | ||
|c=01| | |c=01| *pāx<br>*xis-i | ||
|c=02| | |c=02| xesa | ||
|c=03| | |c=03| pāx | ||
|c=04| | |c=04| xiši | ||
|- | |- | ||
|i=No| 36 | |i=No| 36 | ||
|c=en| woman | |c=en| woman | ||
|c=01| | |c=01| *eřaŋi<br>*čalmi | ||
|c=02| | |c=02| ŋiraŋi | ||
|c=03| | |c=03| meraŋi | ||
|c=04| | |c=04| salmi | ||
|- | |- | ||
|i=No| 37 | |i=No| 37 | ||
|c=en| man (adult male) | |c=en| man (adult male) | ||
|c=01| | |c=01| *bëki | ||
|c=02| | |c=02| ŋirpekhi | ||
|c=03| | |c=03| mirpekhi | ||
|c=04| | |c=04| beki | ||
|- | |- | ||
|i=No| 38 | |i=No| 38 | ||
|c=en| man (human being) | |c=en| man (human being) | ||
|c=01| | |c=01| *ŋʷiri<br>*kyci | ||
|c=02| | |c=02| ŋiri | ||
|c=03| | |c=03| miri | ||
|c=04| | |c=04| kici | ||
|- | |- | ||
|i=No| 39 | |i=No| 39 | ||
|c=en| child | |c=en| child | ||
|c=01| | |c=01| *nini | ||
|c=02| | |c=02| nini | ||
|c=03| | |c=03| nini | ||
|c=04| | |c=04| nini | ||
|- | |- | ||
|i=No| 40 | |i=No| 40 | ||
|c=en| wife | |c=en| wife | ||
|c=01| | |c=01| *qaweřaŋi | ||
|c=02| | |c=02| hauraŋi | ||
|c=03| | |c=03| haweraŋi | ||
|c=04| | |c=04| aicaŋi | ||
|- | |- | ||
|i=No| 41 | |i=No| 41 | ||
|c=en| husband | |c=en| husband | ||
|c=01| | |c=01| *qawëbëki | ||
|c=02| | |c=02| haupekhi | ||
|c=03| | |c=03| hawepekhi | ||
|c=04| | |c=04| aibeki | ||
|- | |- | ||
|i=No| 42 | |i=No| 42 | ||
|c=en| mother | |c=en| mother | ||
|c=01| | |c=01| *ameřaŋi | ||
|c=02| | |c=02| ameraŋi | ||
|c=03| | |c=03| ameraŋi | ||
|c=04| | |c=04| amecaŋi | ||
|- | |- | ||
|i=No| 43 | |i=No| 43 | ||
|c=en| father | |c=en| father | ||
|c=01| | |c=01| *amabëki | ||
|c=02| | |c=02| amapekhi | ||
|c=03| | |c=03| amapekhi | ||
|c=04| | |c=04| amabeki | ||
|- | |- | ||
|i=No| 44 | |i=No| 44 | ||
|c=en| living<br>creature | |c=en| living<br>creature | ||
|c=01| | |c=01| *alësi | ||
|c=02| | |c=02| arri | ||
|c=03| | |c=03| alesi | ||
|c=04| | |c=04| atti | ||
|- | |||
|i=No| 52 | |||
|c=en| colony | |||
|c=01| *ōqař | |||
|c=02| ōar | |||
|c=03| ōaš | |||
|c=04| ōhat | |||
|- | |- | ||
|i=No| 53 | |i=No| 53 | ||
|c=en| pipe | |c=en| pipe | ||
|c=01| | |c=01| *weq | ||
|c=02| | |c=02| we | ||
|c=03| | |c=03| we | ||
|c=04| | |c=04| yeˀ | ||
|- | |- | ||
|i=No| 55 | |i=No| 55 | ||
|c=en| seed<br>capsule | |c=en| seed<br>capsule | ||
|c=01| | |c=01| *zalëši | ||
|c=02| | |c=02| zarer | ||
|c=03| | |c=03| zašeš | ||
|c=04| | |c=04| salex | ||
|- | |- | ||
|i=No| 56 | |i=No| 56 | ||
|c=en| archaea | |c=en| archaea | ||
|c=01| | |c=01| *ŋipas | ||
|c=02| | |c=02| ŋephas | ||
|c=03| | |c=03| ŋephas | ||
|c=04| | |c=04| ŋipaš | ||
|- | |- | ||
|i=No| 57 | |i=No| 57 | ||
|c=en| origin | |c=en| origin | ||
|c=01| | |c=01| *yrim | ||
|c=02| | |c=02| irim | ||
|c=03| | |c=03| ērim | ||
|c=04| | |c=04| irim | ||
|- | |- | ||
|i=No| 58 | |i=No| 58 | ||
|c=en| membrane | |c=en| membrane | ||
|c=01| | |c=01| *fem | ||
|c=02| | |c=02| hem | ||
|c=03| | |c=03| hem | ||
|c=04| | |c=04| em | ||
|- | |- | ||
|i=No| 60 | |i=No| 60 | ||
|c=en| microbial<br>mat | |c=en| microbial<br>mat | ||
|c=01| | |c=01| *lum | ||
|c=02| | |c=02| lum | ||
|c=03| | |c=03| akalem | ||
|c=04| | |c=04| lum | ||
|- | |- | ||
|i=No| 61 | |i=No| 61 | ||
|c=en| rope | |c=en| rope | ||
|c=01| | |c=01| *jeiq<sup>?</sup> | ||
|c=02| | |c=02| jei | ||
|c=03| | |c=03| jei | ||
|c=04| | |c=04| ēˀ | ||
|- | |- | ||
|i=No| 62 | |i=No| 62 | ||
|c=en| skin | |c=en| skin | ||
|c=01| | |c=01| *zër | ||
|c=02| | |c=02| zer | ||
|c=03| | |c=03| zer | ||
|c=04| | |c=04| ser | ||
|- | |- | ||
|i=No| 63 | |i=No| 63 | ||
|c=en| flesh | |c=en| flesh | ||
|c=01| | |c=01| *ryw | ||
|c=02| | |c=02| rē | ||
|c=03| | |c=03| rewa | ||
|c=04| | |c=04| ri | ||
|- | |- | ||
|i=No| 64 | |i=No| 64 | ||
|c=en| blood | |c=en| blood | ||
|c=01| | |c=01| *aur<br>*ur | ||
|c=02| | |c=02| aur | ||
|c=03| | |c=03| aur | ||
|c=04| | |c=04| ur | ||
|- | |- | ||
|i=No| 65 | |i=No| 65 | ||
|c=en| bone | |c=en| bone | ||
|c=01| | |c=01| *řaqʷas | ||
|c=02| | |c=02| rōs | ||
|c=03| | |c=03| šawa | ||
|c=04| | |c=04| saˀaš | ||
|- | |- | ||
|i=No| 66 | |i=No| 66 | ||
|c=en| body | |c=en| body | ||
|c=01| | |c=01| *jaux | ||
|c=02| | |c=02| jaux | ||
|c=03| | |c=03| jaux | ||
|c=04| | |c=04| jōx | ||
|- | |- | ||
|i=No| 67 | |i=No| 67 | ||
|c=en| egg, cyst | |c=en| egg, cyst | ||
|c=01| | |c=01| *ŋaus<br>*nāqëm | ||
|c=02| | |c=02| ŋaus | ||
|c=03| | |c=03| ŋaus | ||
|c=04| | |c=04| nāˀem | ||
|- | |- | ||
|i=No| 69 | |i=No| 69 | ||
|c=en| end | |c=en| end | ||
|c=01| | |c=01| *čulpēk | ||
|c=02| | |c=02| chulpēk | ||
|c=03| | |c=03| chulpēk | ||
|c=04| | |c=04| culpēk | ||
|- | |- | ||
|i=No| 70 | |i=No| 70 | ||
|c=en| cover | |c=en| cover | ||
|c=01| | |c=01| *ʒap<br>*ŋič | ||
|c=02| cap | |c=02| cap | ||
|c=03| capham | |c=03| capham | ||
Line 402: | Line 409: | ||
|i=No| 71 | |i=No| 71 | ||
|c=en| hair | |c=en| hair | ||
|c=01| | |c=01| *qepë | ||
|c=02| | |c=02| hep | ||
|c=03| | |c=03| hep | ||
|c=04| | |c=04| epe | ||
|- | |- | ||
|i=No| 72 | |i=No| 72 | ||
|c=en| head | |c=en| head | ||
|c=01| | |c=01| *fes<br>*tuq | ||
|c=02| | |c=02| hes | ||
|c=03| | |c=03| hes | ||
|c=04| | |c=04| tuˀ | ||
|- | |- | ||
|i=No| 73 | |i=No| 73 | ||
|c=en| ear | |c=en| ear | ||
|c=01| | |c=01| *qysul | ||
|c=02| | |c=02| hisul | ||
|c=03| | |c=03| hēsul | ||
|c=04| | |c=04| išul | ||
|- | |- | ||
|i=No| 74 | |i=No| 74 | ||
|c=en| eye | |c=en| eye | ||
|c=01| | |c=01| ŋëw-in | ||
|c=02| | |c=02| ŋiwin | ||
|c=03| | |c=03| mēn | ||
|c=04| | |c=04| ŋain | ||
|- | |- | ||
|i=No| 75 | |i=No| 75 | ||
|c=en| nose | |c=en| nose | ||
|c=01| | |c=01| *qëmgir | ||
|c=02| | |c=02| himkir | ||
|c=03| | |c=03| himkir | ||
|c=04| | |c=04| emgir | ||
|- | |- | ||
|i=No| 76 | |i=No| 76 | ||
|c=en| mouth | |c=en| mouth | ||
|c=01| | |c=01| *qʷez | ||
|c=02| | |c=02| hez | ||
|c=03| | |c=03| wez | ||
|c=04| | |c=04| es | ||
|- | |- | ||
|i=No| 77 | |i=No| 77 | ||
|c=en| tooth | |c=en| tooth | ||
|c=01| | |c=01| *qij<br>*lenxu | ||
|c=02| | |c=02| linux | ||
|c=03| | |c=03| hije<br>linux | ||
|c=04| | |c=04| leˀun | ||
|- | |- | ||
|i=No| 78 | |i=No| 78 | ||
|c=en| tongue (organ) | |c=en| tongue (organ) | ||
|c=01| | |c=01| *feiř | ||
|c=02| | |c=02| heir | ||
|c=03| | |c=03| heiš | ||
|c=04| | |c=04| ēc | ||
|- | |- | ||
|i=No| 79 | |i=No| 79 | ||
|c=en| fingernail | |c=en| fingernail | ||
|c=01| | |c=01| *gʷit-tuŋ | ||
|c=02| | |c=02| kittuŋ | ||
|c=03| | |c=03| kwittuŋ | ||
|c=04| | |c=04| kit | ||
|- | |- | ||
|i=No| 80 | |i=No| 80 | ||
|c=en| foot | |c=en| foot | ||
|c=01| | |c=01| *zitiř<br>*aqa-sad | ||
|c=02| | |c=02| zitir | ||
|c=03| | |c=03| zitiš | ||
|c=04| | |c=04| ahasat | ||
|- | |- | ||
|i=No| 81 | |i=No| 81 | ||
|c=en| leg | |c=en| leg | ||
|c=01| | |c=01| *cēdëw | ||
|c=02| | |c=02| chētu | ||
|c=03| | |c=03| chētu | ||
|c=04| | |c=04| cēd | ||
|- | |- | ||
|i=No| 82 | |i=No| 82 | ||
|c=en| knee | |c=en| knee | ||
|c=01| | |c=01| *ķiq | ||
|c=02| | |c=02| ki | ||
|c=03| | |c=03| ki | ||
|c=04| | |c=04| ciˀ | ||
|- | |- | ||
|i=No| 83 | |i=No| 83 | ||
|c=en| hand | |c=en| hand | ||
|c=01| | |c=01| *rim<br>*byr | ||
|c=02| | |c=02| rim | ||
|c=03| | |c=03| pēr | ||
|c=04| | |c=04| rim | ||
|- | |- | ||
|i=No| 84 | |i=No| 84 | ||
|c=en| corner | |c=en| corner | ||
|c=01| | |c=01| *bil | ||
|c=02| | |c=02| pil | ||
|c=03| | |c=03| pilum | ||
|c=04| | |c=04| nambil | ||
|- | |- | ||
|i=No| 85 | |i=No| 85 | ||
|c=en| belly | |c=en| belly | ||
|c=01| | |c=01| *tāg | ||
|c=02| | |c=02| thōk | ||
|c=03| | |c=03| thāk | ||
|c=04| | |c=04| tāk | ||
|- | |- | ||
|i=No| 86 | |i=No| 86 | ||
|c=en| guts | |c=en| guts | ||
|c=01| | |c=01| *jydëm | ||
|c=02| | |c=02| jitem | ||
|c=03| | |c=03| jētem | ||
|c=04| | |c=04| item | ||
|- | |- | ||
|i=No| 87 | |i=No| 87 | ||
|c=en| neck | |c=en| neck | ||
|c=01| | |c=01| ķōqʷa | ||
|c=02| | |c=02| | ||
|c=03| | |c=03| | ||
Line 543: | Line 550: | ||
|c=en| liver | |c=en| liver | ||
|c=01| – | |c=01| – | ||
|c=02| mupilnu | |c=02| mupilnu jitem | ||
|c=03| mupilnu | |c=03| mupilnu jētem | ||
|c=04| sipildamnu idem | |c=04| sipildamnu idem | ||
|- | |- |
edits