801
edits
(→Verbs) |
(→Verbs) |
||
Line 124: | Line 124: | ||
! English !! Is Burunking | ! English !! Is Burunking | ||
|- | |- | ||
| style="width: 120px;" | '''be''' || style="width: 400px;" | '' | | style="width: 120px;" | '''be''' || style="width: 400px;" | ''yehang'' | ||
|- | |- | ||
| '''have''' || '' | | '''have''' || ''ilung'' | ||
|- | |- | ||
| '''do, make''' || '' | | '''do, make''' || ''iging'' | ||
|- | |- | ||
| '''say, speak''' || '' | | '''say, speak''' || ''inua, yinua'' | ||
|- | |- | ||
| '''go''' || '' | | '''go''' || ''ewang'' | ||
|- | |- | ||
| '''get''' || '' | | '''get''' || ''egaa'' | ||
|- | |- | ||
| '''know (fact)''' || '' | | '''know (fact)''' || ''ipush'' | ||
|- | |- | ||
| '''think''' || ''gonlung'' | | '''think''' || ''gonlung'' | ||
|- | |- | ||
| '''take''' || | | '''take''' || '' | ||
|- | |- | ||
| '''see''' || '' | | '''see''' || ''ipush, bigipush'' | ||
|- | |- | ||
| '''come''' || ''etoz'' | | '''come''' || ''etoz'' | ||
|- | |- | ||
| '''want''' || | | '''want''' || ''nei-zu'' (modal), ''neilung'' | ||
|- | |- | ||
| '''use''' || '' | | '''use''' || ''ilung'' | ||
|- | |- | ||
| '''find''' || '' | | '''find''' || ''egaa, eyogingaa'' | ||
|- | |- | ||
| '''give''' || '' | | '''give''' || ''ebang, ebeng'' | ||
|- | |- | ||
| '''tell''' || '' | | '''tell''' || ''ipuinua'' | ||
|- | |- | ||
| '''work''' || ''langing'' | | '''work''' || ''langing'' | ||
Line 162: | Line 162: | ||
| '''try''' (attempt) || ''yipugos'' | | '''try''' (attempt) || ''yipugos'' | ||
|- | |- | ||
| '''ask''' || | | '''ask''' || ''inuagaa'' | ||
|- | |- | ||
| '''need''' || ''beelung'' | | '''need''' || ''bee-zu'' (modal), ''beelung'' | ||
|- | |- | ||
| '''feel''' || '' | | '''feel''' || ''ipush'' | ||
|- | |- | ||
| '''become''' || '' | | '''become''' || ''etoz'' | ||
|- | |||
| '''put ''' || ''ebeng'' | |||
|- | |||
| '''mean''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''keep''' || ''ilung'' | |||
|- | |||
| '''let''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''begin''' || ''exoz'' | |||
|- | |||
| '''seem''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''help''' || ''lobumbang'' | |||
|- | |||
| '''show''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''hear''' || ''ipush, berepush'' | |||
|- | |||
| '''play''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''run''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''move''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''live''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''believe''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''bring''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''happen''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''write''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''sit''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''stand''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''lose''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''pay''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''meet''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''include''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''continue ''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''set''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''learn''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''change''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''lead''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''understand''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''watch''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''follow''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''stop''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''create''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''speak''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''read''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''spend''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''grow''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''open''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''walk ''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''win''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''teach''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''offer''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''remember''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''consider''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''appear''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''buy''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''serve''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''die''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''send''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''build''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''stay''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''fall''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''cut''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''reach''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''kill''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''raise''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''pass''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''sell''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''decide''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''return''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''explain''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''hope''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''develop''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''carry''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''break''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''receive''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''agree''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''support''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''hit''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''produce''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''eat''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''cover''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''catch''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''draw''' || '' '' | |||
|- | |||
| '''choose''' || '' '' | |||
|} | |} |
edits