870
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 330: | Line 330: | ||
|- | |- | ||
! Present tense !!colspan=2| Singular !!colspan=2| Dual !!colspan=2| Plural | ! Present tense !!colspan=2| Singular !!colspan=2| Dual !!colspan=2| Plural | ||
|- | |||
! Ceuja !! PGmc | |||
! Ceuja !! PGmc | |||
! Ceuja !! PGmc | |||
|- | |- | ||
! 1st | ! 1st | ||
Line 350: | Line 354: | ||
|- | |- | ||
! Infinitive II | ! Infinitive II | ||
| yena || * habjăną | | yena || *habjăną | ||
|- | |- | ||
! Present tense !!colspan=2| Singular !!colspan=2| Dual !!colspan=2| Plural | ! Present tense !!colspan=2| Singular !!colspan=2| Dual !!colspan=2| Plural | ||
|- | |||
! Ceuja !! PGmc | |||
! Ceuja !! PGmc | |||
! Ceuja !! PGmc | |||
|- | |- | ||
! 1st | ! 1st | ||
| ejo || *habjō | | ejo || *habjō | ||
| ejos || *habjōs | | ejos || *habjōs | ||
| ejas, ''yemas'' || * habjamaz | | ejas, ''yemas'' || *habjamaz | ||
|- | |- | ||
! 2nd | ! 2nd | ||
Line 365: | Line 373: | ||
|- | |- | ||
! 3rd | ! 3rd | ||
| ejez, ''eje'' || * habaiþi | | ejez, ''eje'' || *habaiþi | ||
| - || - | | - || - | ||
| eje, ''ejande, ejaz'' || habjanþi | | eje, ''ejande, ejaz'' || *habjanþi | ||
|} | |} | ||
Line 382: | Line 390: | ||
|- | |- | ||
! Present tense !!colspan=2| Singular !!colspan=2| Dual !!colspan=2| Plural | ! Present tense !!colspan=2| Singular !!colspan=2| Dual !!colspan=2| Plural | ||
|- | |||
! Ceuja !! PGmc | |||
! Ceuja !! PGmc | |||
! Ceuja !! PGmc | |||
|- | |- | ||
! 1st | ! 1st | ||
Line 391: | Line 403: | ||
| abes || *habdēz | | abes || *habdēz | ||
| abaces, ''abaz'' || * habd-aþiz | | abaces, ''abaz'' || * habd-aþiz | ||
| abe, ''abed ~ abez'' || * habd-aiþ | | abe, ''abed ~ abez'' || *habd-aiþ | ||
|- | |- | ||
! 3rd | ! 3rd | ||
| abez, ''abe'' || *habdē | | abez, ''abe'' || *habdē | ||
| - || - | | - || - | ||
| aban, ''abande, abaz'' || habd-anþi | | aban, ''abande, abaz'' || *habd-anþi | ||
|} | |} | ||
edits