870
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 45: | Line 45: | ||
|- | |- | ||
! Absolutive | ! Absolutive | ||
| -Ø || -Ø || -Ø | | -'''Ø''' || -Ø || -Ø | ||
| -r || -r || - | | -'''r''' || -r || - | ||
| -aš || -až / -ii, -i3 || -bi | | -'''aš''' || -až / -ii, -i3 || -bi <!-- cf. Kartvelian --> | ||
| -xa-r || -xa-r || - | | -'''xa'''-r || -xa-r || - <!-- cf. Indo-European --> | ||
|- | |- | ||
! Genitive | ! Genitive | ||
| -an || -a, -n2 || -(e)s, -(e)z | | -'''an''' || -a, -n2 || -(e)s, -(e)z | ||
| - || - || - | | - || - || - | ||
| -iin || -ii, -i || -za-s, -za-z | | -iin || -ii, -i || -za-s, -za-z | ||
Line 57: | Line 57: | ||
|- | |- | ||
! Dative | ! Dative | ||
| -(a)na || -na, aa2 || -(e)r | | -(a)'''na''' || -na, aa2 || -(e)'''r''' | ||
| - || - || - | | - || - || - | ||
| -ašna || -až-ta || -za-r | | -ašna || -až-ta || -za-r | ||
Line 63: | Line 63: | ||
|- | |- | ||
! Ergative | ! Ergative | ||
| -uo || -uo / -z, -aa1 || -ā | | -uo || -uo / -z, -aa1 || -'''ā''' | ||
| -m || -m || -n | | -'''m''' || -m || -n | ||
| -aša || -aša / –až || -z-ā | | -aša || -aša / –až || -z-ā | ||
| -xa-m || -xa-m || -aa | | -xa-m || -xa-m || -aa | ||
Line 71: | Line 71: | ||
| -ie || -ga || - | | -ie || -ga || - | ||
| - || - || - | | - || - || - | ||
| -aška || -až-ka || - | | -aška || -až-'''ka''' || - | ||
| - || - || - | | - || - || - | ||
|- | |- | ||
! Instrumental | ! Instrumental | ||
| -atsa || -ca || -(e)d | | -atsa || -ca || -(e)d | ||
| -(m)t͡ʃʼa || -(m)t͡ʃʼa || -awn(ǝ) | | -(m)'''t͡ʃʼa''' || -(m)t͡ʃʼa || -awn(ǝ) | ||
| -aštsa || -až-ca || -za-d | | -aštsa || -až-ca || -za-d | ||
| -xa(m)t͡ʃʼa || -xa(m)t͡ʃʼa || - | | -xa(m)t͡ʃʼa || -xa(m)t͡ʃʼa || - | ||
|- | |- | ||
! Locative / Lative | ! Locative / Lative | ||
| -ax || -gh || - | | -ax || -'''gh''' || - | ||
| - || - || -ʁa | | - || - || -ʁa | ||
| -iäx || -gh || - | | -iäx || -gh || - |
edits