7,915
edits
(→Vowels) |
|||
Line 274: | Line 274: | ||
|- | |- | ||
| w || - || ŋʷ || xʷ | | w || - || ŋʷ || xʷ | ||
|} | |||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
| Radical || Lenition || Eclipsis || Provection | |||
|- | |||
| n || ð̠ || - || ⁿd | |||
|- | |||
| ɲ || j || - || {{IPA|ᶮɟ}} | |||
|- | |||
| ŋ || ɣ || - || {{IPA|ᵑɡ}} | |||
|- | |||
| ŋʷ || w || - || {{IPA|ᵑɡʷ}} | |||
|- | |||
| t || θ̠ || ⁿd || - | |||
|- | |||
| c || ç || {{IPA|ᶮɟ}} || - | |||
|- | |||
| k || x || {{IPA|ᵑɡ}} || - | |||
|- | |||
| kʷ || xʷ || {{IPA|ᵑɡʷ}} || - | |||
|- | |||
| ʔ || h || {{IPA|ᵑɡ}} || - | |||
|- | |||
| ⁿd || n || - || ð̠ | |||
|- | |||
| Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example || Example | |||
|} | |} | ||
edits