7,915
edits
(→Sandhi) |
|||
| Line 176: | Line 176: | ||
4) Permitted consonant clusters: | 4) Permitted consonant clusters: | ||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
| /p/ || /t/ || /k/ || /kʲ/||/kʷ/||/m/ || /n/ || /ŋ/ || /ɹ/ || /l/ || | |||
|- | |||
| Example |||||| Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || /p/ | |||
|- | |||
| Example |||||| Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || /t/ | |||
|- | |||
| Example |||||| Example || Example || Example || Example|||| || Example || Example || Example || /k/ | |||
|- | |||
| Example || Example |||||| Example || Example || Example || Example || Example || Example || /kʲ/ | |||
|- | |||
| Example || Example|||| || Example || Example || Example || Example || Example || Example || /kʷ/ | |||
|- | |||
| Example || Example|||| || Example || Example || Example || Example || Example || Example || /v/ | |||
|- | |||
| Example || Example|||| || Example || Example || Example || Example || Example || Example || /ð̠/ | |||
|- | |||
| Example || Example|||| || Example || Example || Example || Example || Example || Example || /ɣ/ | |||
|- | |||
| Example || Example|||| || Example || Example || Example || Example || Example || Example || /j/ | |||
|- | |||
| Example || Example|||| || Example || Example || Example || Example || Example || Example || /w/ | |||
|- | |||
| Example || Example|||| || Example || Example || Example || Example || Example || Example || /m/ | |||
|- | |||
| Example || Example|||| || Example || Example || Example || Example || Example || Example || /n/ | |||
|- | |||
| Example || Example|||| || Example || Example || Example || Example || Example || Example || /ŋ/ | |||
|- | |||
| Example || Example|||| || Example || Example || Example || Example || Example || Example || /ɹ/ | |||
|} | |||
a) ɡeminate stops, nasals and liquids | a) ɡeminate stops, nasals and liquids | ||
edits