Glommish/Middle: Difference between revisions

Jump to navigation Jump to search
m
Line 60: Line 60:
|-
|-
! '''Nominative'''
! '''Nominative'''
|| hirdь || '''–ь''' || hirdia || '''–ia'''
|| þer hirdь || '''–ь''' || þī hirdia || '''–ia'''
|-
! '''Accusative'''
|| þina hirdь || '''–ь''' || þīr hirdiar || '''–iar'''
|-
|-
! '''Genitive'''
! '''Genitive'''
|| hirdis || '''–is''' || hirdia || '''–ia'''
|| þes hirdis || '''–is''' || þiera hirdia || '''–ia'''
|-
|-
! '''Dative'''
! '''Dative'''
|| hirdi || '''–i''' || hirdim || '''–im'''
|| þimmy hirdi || '''–i''' || þȳm hirdim || '''–im'''
|-
|-
! '''Instrumental'''
! '''Instrumental'''
143,244

edits

Navigation menu