9,122
edits
Bpnjohnson (talk | contribs) |
Bpnjohnson (talk | contribs) |
||
Line 478: | Line 478: | ||
! !! Nom. !! Gen. !! Dat. !! Acc. !! | ! !! Nom. !! Gen. !! Dat. !! Acc. !! | ||
|- | |- | ||
!inter.masc | |||
| hwas ||rowspan=2| hwis ||rowspan=2| hwatma || hwan ||align="left"| ''who, whose, to whom, whom'' | |||
|- | |- | ||
!inter.neu | |||
| hwā || hwat ||align="left"| ''what, &c'' | |||
|- | |- | ||
!inter.fem | |||
| hwō || hwižas || hwiža || hwō ||align="left"| ''who, &c'' | |||
|- | |- | ||
!gen. | |||
| sist || is || itma || sist ||align="left"| ''one, one’s, &c'' | |||
|- | |- | ||
!neg. | |||
| nima hun || nimis hun || nimin hun || nimna hun ||align="left"| ''noöne, noöne’s, &c'' | |||
|- | |- | ||
!refl. | |||
| - || sīn || sis || sik ||align="left"| ''himself, herself, itself, &c'' | |||
|- | |- | ||
|} | |} |