1,439
edits
No edit summary |
m (→Dictionary) |
||
Line 73: | Line 73: | ||
|spellcaster | |spellcaster | ||
|skilled person | |skilled person | ||
|- | |||
|augi | |||
|n | |||
|mystery | |||
|question (remaining unanswered) | |||
|- style="background: #E8E8E8" | |- style="background: #E8E8E8" | ||
|bebiwala | |bebiwala | ||
Line 700: | Line 705: | ||
|[[Aoma#Irregular|v, i]] | |[[Aoma#Irregular|v, i]] | ||
|be | |be | ||
| exist | |exist | ||
|- | |||
|miina | |||
|n | |||
|safety | |||
| | |||
|- | |- | ||
|miinu | |miinu | ||
|n | |n | ||
|island | |island | ||
| | |isolation | ||
|- | |- | ||
|mila | |mila | ||
Line 910: | Line 920: | ||
|n | |n | ||
|snake | |snake | ||
| | |danger | ||
|- | |- | ||
|otam | |otam | ||
Line 980: | Line 990: | ||
|n | |n | ||
|horse | |horse | ||
| | |journey | ||
|- | |- | ||
|riila | |riila | ||
Line 1,145: | Line 1,155: | ||
|n | |n | ||
|lobster | |lobster | ||
| | |wealth / weakness (depends on the region & speaker) | ||
|- | |- | ||
|tymy | |tymy |
edits