5,464
edits
m (→Verbs) |
(→Cases) |
||
Line 84: | Line 84: | ||
| style="text-align:center"|-du | | style="text-align:center"|-du | ||
| style="text-align:center"|-dumu | | style="text-align:center"|-dumu | ||
| style="text-align:center" | | style="text-align:center" colspan="2"| (n/a/) | ||
| style="text-align:center" | | style="text-align:center" colspan="2" rowspan="3"|-ri/-rin | ||
|- | |- | ||
! Absolutive | ! Nominative-Absolutive | ||
| -∅ | | -∅ | ||
| -mu | | -mu | ||
| -a | |||
| -na | |||
|- | |||
! Accusative | |||
| style="text-align:center" colspan="2"| (n/a) | |||
| -jor | |||
| -jori | |||
|} | |} | ||
edits