156
edits
Line 33: | Line 33: | ||
{| class="wikitable" border="1" | {| class="wikitable" border="1" | ||
! rowspan=" | ! rowspan="3"| | ||
! colspan=" | ! colspan="4" align="center" |The most important scripts with IPA | ||
! rowspan="2" |Sound type | ! rowspan="2" |Sound type | ||
! colspan="1" align="center" |Conscripts | ! colspan="1" align="center" |Conscripts | ||
|- | |- | ||
! colspan="2" align="center" |Latin | ! colspan="2" align="center" |Latin | ||
!IPA | ! rowspan="2" |IPA | ||
!Arabic | ! rowspan="2" |Arabic | ||
!Tongtsehayi | ! rowspan="2" |Tongtsehayi | ||
|- | |- | ||
!Latin | !Latin | ||
Line 176: | Line 176: | ||
| '''(62)''' || Ķ ķ || Ks ks || .ks / ks. || ګ || c || [[File:Hawari Ķ.png|20px|frameless|center]] | | '''(62)''' || Ķ ķ || Ks ks || .ks / ks. || ګ || c || [[File:Hawari Ķ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(63)''' || Ḳ ḳ || c || کٚ || c || [[File:Hawari Ḳ.png|20px|frameless|center]] | | '''(63)''' || Ḳ ḳ || Kŝ kŝ || c || کٚ || c || [[File:Hawari Ḳ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(64)''' || L l || l || ل || c || [[File:Hawari L.png|20px|frameless|center]] | | '''(64)''' || L l || Ll ll || l || ل || c || [[File:Hawari L.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(65)''' || Lʰ lʰ || lʰ || ࢦ || c || [[File:Hawari Lʰ.png|20px|frameless|center]] | | '''(65)''' || Lʰ lʰ || Lh lh || lʰ || ࢦ || c || [[File:Hawari Lʰ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(66)''' || Ĺ ĺ || ɫ || ڵ || c || [[File:Hawari Ĺ.png|20px|frameless|center]] | | '''(66)''' || Ĺ ĺ || Ĺĺ ĺĺ || ɫ || ڵ || c || [[File:Hawari Ĺ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(67)''' || Ł ł || ʎ || ݪ || c || [[File:Hawari Ł.png|20px|frameless|center]] | | '''(67)''' || Ł ł || Ły ły || ʎ || ݪ || c || [[File:Hawari Ł.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(68)''' || Ļ ļ || ɭ || ڶ || c || [[File:Hawari Ļ.png|20px|frameless|center]] | | '''(68)''' || Ļ ļ || Ļ ļ || ɭ || ڶ || c || [[File:Hawari Ļ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(69)''' || Ḽ ḽ || ɫ̩ / ɯ̆ɫ (d) || ڵْ || m || [[File:Hawari Ḽ.png|20px|frameless|center]] | | '''(69)''' || Ḽ ḽ || - || ɫ̩ / ɯ̆ɫ (d) || ڵْ || m || [[File:Hawari Ḽ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(70)''' || Ľ ľ || l̩ || لْ || m || [[File:Hawari Ľ.png|20px|frameless|center]] | | '''(70)''' || Ľ ľ || - || l̩ || لْ || m || [[File:Hawari Ľ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(71)''' || M m || m || م || c || | | '''(71)''' || M m || Mm mm || m || م || c || | ||
[[File:Hawari M.png|20px|frameless|center]] | [[File:Hawari M.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(72)''' || Mʰ mʰ || mʰ || مٚ || c || [[File:Hawari Mʰ.png|20px|frameless|center]] | | '''(72)''' || Mʰ mʰ || Mh mh || mʰ || مٚ || c || [[File:Hawari Mʰ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(73)''' || Ḿ ḿ || mʲ || مِ || c || [[File:Hawari Ḿ.png|20px|frameless|center]] | | '''(73)''' || Ḿ ḿ || Ḿy ḿy || mʲ || مِ || c || [[File:Hawari Ḿ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(74)''' || N n || n || ن || c || [[File:Hawari N.png|20px|frameless|center]] | | '''(74)''' || N n || Ṋ ṋ || n || ن || c || [[File:Hawari N.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(75)''' || Nʰ nʰ || nʱ || ڹ || c || [[File:Hawari Nʰ.png|20px|frameless|center]] | | '''(75)''' || Nʰ nʰ || Nh nh || nʱ || ڹ || c || [[File:Hawari Nʰ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(76)''' || Ń ń || ɲ || ڼ || c || [[File:Hawari Ń.png|20px|frameless|center]] | | '''(76)''' || Ń ń || Ńy ńy || ɲ || ڼ || c || [[File:Hawari Ń.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(77)''' || Ň ň || ŋ || ݩ || c || [[File:Hawari Ň.png|20px|frameless|center]] | | '''(77)''' || Ň ň || Ňň ňň || ŋ || ݩ || c || [[File:Hawari Ň.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(78)''' || Ŋ ŋ || ŋ (fin) / ŋg (int, med) || ݩْ || c || [[File:Hawari Ŋ.png|20px|frameless|center]] | | '''(78)''' || Ŋ ŋ || Ňŋ ňŋ || ŋ (fin) / ŋg (int, med) || ݩْ || c || [[File:Hawari Ŋ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(79)''' || Ṋ ṋ || nˑ || نّ || c || [[File:Hawari Ṋ.png|20px|frameless|center]] | | '''(79)''' || Ṋ ṋ || nˑ || نّ || c || [[File:Hawari Ṋ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(80)''' || Ṇ ṇ || ɴ || نࣷ || c || [[File:Hawari Ṇ.png|20px|frameless|center]] | | '''(80)''' || Ṇ ṇ || Ṇ ṇ || ɴ || نࣷ || c || [[File:Hawari Ṇ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(81)''' || Ṅ ṅ || ɳ || نࣸ || c || [[File:Hawari Ṅ.png|20px|frameless|center]] | | '''(81)''' || Ṅ ṅ || Ṅ ṅ || ɳ || نࣸ || c || [[File:Hawari Ṅ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(82)''' || Ņ ņ || n̩ || نْ || m || [[File:Hawari Ņ.png|20px|frameless|center]] | | '''(82)''' || Ņ ņ || - || n̩ || نْ || m || [[File:Hawari Ņ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(83)''' || O o || o/ˑ || ۆ || v || [[File:Hawari O.png|20px|frameless|center]] | | '''(83)''' || O o || - || o/ˑ || ۆ || v || [[File:Hawari O.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(84)''' || Ō ō || oː || ۆٙ || v || [[File:Hawari Ō.png|20px|frameless|center]] | | '''(84)''' || Ō ō || - || oː || ۆٙ || v || [[File:Hawari Ō.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(85)''' || Ȯ ȯ || o / - (f) || ۆ࣪ || v || [[File:Hawari Ȯ.png|20px|frameless|center]] | | '''(85)''' || Ȯ ȯ || - || o / - (f) || ۆ࣪ || v || [[File:Hawari Ȯ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(86)''' || Õ õ || õ || وࣸ || v || [[File:Hawari Õ.png|20px|frameless|center]] | | '''(86)''' || Õ õ || - || õ || وࣸ || v || [[File:Hawari Õ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(87)''' || Ô ô || ɔw || ۈ || s || [[File:Hawari Ô.png|20px|frameless|center]] | | '''(87)''' || Ô ô || Ôw ôw || ɔw || ۈ || s || [[File:Hawari Ô.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(88)''' || Ö ö || œ || ۏ || v || [[File:Hawari Ö.png|20px|frameless|center]] | | '''(88)''' || Ö ö || - || œ || ۏ || v || [[File:Hawari Ö.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(89)''' || Ø ø || ø || ۋ || v || [[File:Hawari Ø.png|20px|frameless|center]] | | '''(89)''' || Ø ø || - || ø || ۋ || v || [[File:Hawari Ø.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(90)''' || Ǫ ǫ || əʊ̯ || وࣺ || s || [[File:Hawari Ǫ.png|20px|frameless|center]] | | '''(90)''' || Ǫ ǫ || Ǫw ǫw || əʊ̯ || وࣺ || s || [[File:Hawari Ǫ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(91)''' || P p || p || پ || c || [[File:Hawari P.png|20px|frameless|center]] | | '''(91)''' || P p || Pp pp || p || پ || c || [[File:Hawari P.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(92)''' || Pʰ pʰ || pʰ || ڀ || c || [[File:Hawari Pʰ.png|20px|frameless|center]] | | '''(92)''' || Pʰ pʰ || Ph ph || pʰ || ڀ || c || [[File:Hawari Pʰ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(93)''' || Q q || q || ق || c || [[File:Hawari Q.png|20px|frameless|center]] | | '''(93)''' || Q q || Qq qq || q || ق || c || [[File:Hawari Q.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(94)''' || R r || r || ر || c || [[File:Hawari R.png|20px|frameless|center]] | | '''(94)''' || R r || Rr rr || r || ر || c || [[File:Hawari R.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(95)''' || | | '''(95)''' || Rr rr || Rrr rrr || r || ڕ || c || [[File:Hawari Rr.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(96)''' || | | '''(96)''' || Rʰ rʰ || Rh rh || ɾʰ || رٛ || c || [[File:Hawari Rʰ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(97)''' || | | '''(97)''' || Ř ř || Řř řř || ɹ || ڒ || c || [[File:Hawari Ř.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(98)''' || | | '''(98)''' || Řʰ řʰ || Řh řh || ɹʱ || رࣸ || c || [[File:Hawari Řʰ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(99)''' || | | '''(99)''' || Ŕ ŕ || Řŕ řŕ || ɽ / ʀ || ړ || c || [[File:Hawari Ŕ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(100)''' || | | '''(100)''' || Ŗ ŗ || Ŗr ŗr || r̩ || رْ || m || [[File:Hawari Ŗ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(101)''' || | | '''(101)''' || Ṛ ṛ || Ṛř ṛř || ɹ̩ || ڒ࣪ || m || [[File:Hawari Ṛ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(102)''' || | | '''(102)''' || S s || Ss ss || s || س || c || [[File:Hawari S.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(103)''' || | | '''(103)''' || Sʰ sʰ || Sh sh || sʰ || ښ || c || [[File:Hawari Sʰ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(104)''' || | | '''(104)''' || Ş ş || Şş şş ||ʃ || ش || c || [[File:Hawari Ş.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(105)''' || | | '''(105)''' || Şʰ şʰ || Şh şh || ʃʰ || ݜ || c || [[File:Hawari Şʰ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(106)''' || | | '''(106)''' || Ṣ ṣ || Ṣṣ ṣṣ || sˤ || ص || c || [[File:Hawari Ṣ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(107)''' || | | '''(107)''' || Ṡ ṡ || Ṡṡ ṡṡ || ʂ || سٚ || c || [[File:Hawari Ṡ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(108)''' || | | '''(108)''' || Ŝ ŝ || Ŝŝ ŝŝ || ç || ݾ || c || [[File:Hawari Ŝ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(109)''' || | | '''(109)''' || Š š || Şç şç || ʃt͡ʃ. / .ʃt͡ʃ || ڛ || c || [[File:Hawari Š.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(110)''' || Ť ť || | | '''(110)''' || T t || Ť ť || t || ت || c || [[File:Hawari T.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(111)''' || | | '''(111)''' || Ť ť || Ťt ťt || tˑ (l) || تّ || c || [[File:Hawari Ť.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(112)''' || | | '''(112)''' || Tʰ tʰ || Th th || tʰ || ٿ || c || [[File:Hawari Tʰ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(113)''' || | | '''(113)''' || Ṯ ṯ || Ṯṯ ṯṯ || θ || ث || c || [[File:Hawari Ṯ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(114)''' || | | '''(114)''' || Ṭ ṭ || Ṭṭ ṭṭ || tˤ || ط || c || [[File:Hawari Ṭ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(115)''' || | | '''(115)''' || Ṫ ṫ || Ṫṫ ṫṫ || ʈ || ټ || c || [[File:Hawari Ṫ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(116)''' || | | '''(116)''' || ᵀ ᵗ || - || h (fin) / - (fin, d) / t (med) || ة || c || [[File:Hawari ᵀ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(117)''' || | | '''(117)''' || Ț ț || Tŝ tŝ || t͡ɕ || تٛ || c || [[File:Hawari Ț.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(118)''' || | | '''(118)''' || U u || - || u || و || v || [[File:Hawari U.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(119)''' || | | '''(119)''' || Û û || - || uˑ/ː || ۉ || v || [[File:Hawari Û.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(120)''' || | | '''(120)''' || Ũ ũ || - || ũ || وࣷ || v || [[File:Hawari Ũ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(121)''' || | | '''(121)''' || Ü ü || - || y/ˑ/ː || ۊ || v || [[File:Hawari Ü.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(122)''' || | | '''(122)''' || Ů ů || Ůf ůf / ův ův || f (fin), v (med) || ࢫ || c || [[File:Hawari Ů.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(123)''' || | | '''(123)''' || V v || Vv vv || v || ڤ || c || [[File:Hawari V.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(124)''' || | | '''(124)''' || Vʰ vʰ || Vh vh || vʱ || ڤٚ || c || [[File:Hawari Vʰ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(125)''' || | | '''(125)''' || W w || Ww ww || w || و || s || [[File:Hawari W.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(126)''' || | | '''(126)''' || Ŵ ŵ || Ŵŵ ŵŵ || ɸ || ۄ || c || [[File:Hawari Ŵ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(127)''' || | | '''(127)''' || Ẃ ẃ || Iww iww || ɯw || ڡ || c || [[File:Hawari Ẃ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(128)''' || | | '''(128)''' || Ẁ ẁ || Êww êww || ew || ڡٚ || c || [[File:Hawari Ẁ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(129)''' || | | '''(129)''' || Ẇ ẇ || Ẇv ẇv || v̩ || ڡٙ || m || [[File:Hawari Ẇ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(130)''' || | | '''(130)''' || Wu wu || - || wu || وُ || v || [[File:Hawari Wu.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(131)''' || | | '''(131)''' || ᵂ ʷ || - || ʷ || ٝ || c || [[File:Hawari ᵂ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(132)''' || | | '''(132)''' || X x || Xx xx || x || خ || c || [[File:Hawari X.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(133)''' || | | '''(133)''' || Ẍ ẍ || Ẍx ẍx / Ẍǧ ẍǧ || x (fin), ɣ (med) || غْ || c || [[File:Hawari Ẍ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(134)''' || | | '''(134)''' || Ẋ ẋ || Ẋs ẋs || ks || ــٛٚـ || c || [[File:Hawari Ẋ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(135)''' || | | '''(135)''' || Y y || Yy yy || j || ی || s || [[File:Hawari Y.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(136)''' || | | '''(136)''' || Yî yî || - || ji/ˑ || یِ || v || [[File:Hawari Yî.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(137)''' || | | '''(137)''' || ʸ ʸ || - || ʲ || ِ || c || [[File:Hawari ʸ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(138)''' || | | '''(138)''' || Z z || Zz zz || z || ز || c || [[File:Hawari Z.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(139)''' || | | '''(139)''' || Zʰ zʰ || Zh zh || zʱ || ڗ || c || [[File:Hawari Zʰ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(140)''' || | | '''(140)''' || Ż ż || Ts ts || t͡s || ځ || c || [[File:Hawari Ż.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(141)''' || | | '''(141)''' || Ẓ ẓ || Ẓẓ ẓẓ || zˤ || ظ || c || [[File:Hawari Ẓ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(142)''' || | | '''(142)''' || Ž ž || Dz dz || d͡z || څ || c || [[File:Hawari Ž.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(143)''' || | | '''(143)''' || Ẑ ẑ || Ẑẑ ẑẑ || ʐ || ژࣺ || c || [[File:Hawari Ẑ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |- | ||
| '''(144)''' || ʿ ʿ || ʕ || ع || c || [[File:Hawari ʿ.png|20px|frameless|center]] | | '''(144)''' || ʔ ɂ || ʔɂ ɂɂ || ʔ || ئ || c || [[File:Hawari ʔ.png|20px|frameless|center]] | ||
|- | |||
| '''(145)''' || ʿ ʿ || ʿʿ || ʕ || ع || c || [[File:Hawari ʿ.png|20px|frameless|center]] | |||
|} | |} | ||
edits