138,759
edits
m (→S) |
mNo edit summary |
||
Line 545: | Line 545: | ||
|- | |- | ||
|ná||pron||PTal *ʔina||||I, me, my (1sg pronoun) | |ná||pron||PTal *ʔina||||I, me, my (1sg pronoun) | ||
|- | |||
|nā́r||pron||||||we both (1st person exclusive dual pronoun) | |||
|- | |- | ||
|náche||f||||||sorrow, grief, anguish | |náche||f||||||sorrow, grief, anguish | ||
Line 798: | Line 800: | ||
|- | |- | ||
|tósáin||v||||||let me see | |tósáin||v||||||let me see | ||
|- | |- | ||
|tússáin||v||||||let me pray, invoke | |tússáin||v||||||let me pray, invoke |
edits