User:IlL/Spare pages 1/27: Difference between revisions

m
no edit summary
mNo edit summary
mNo edit summary
Line 88: Line 88:
|'''t'''eap
|'''t'''eap
|s'''t'''and
|s'''t'''and
|-
|align="center" |<big>w</big>
|kla'''v'''
|ki'''w'''i
|-
|-
|align="center" |<big>v</big>
|align="center" |<big>v</big>
|'''W'''aü
|'''W'''aü
|'''v'''ery
|'''v'''ery
|-
|align="center" |<big>w</big>
|kla'''w'''
|ki'''w'''i
|-
|-
|align="center" |<big>c</big>
|align="center" |<big>c</big>
Line 197: Line 197:
|h'''i'''ve (some accents), h'''ae'''n ([[w:Finnish language|Finnish]])
|h'''i'''ve (some accents), h'''ae'''n ([[w:Finnish language|Finnish]])
|-
|-
|align="center" |<big>aj</big>
|align="center" |<big>ai</big>
|Gl'''ai'''
|Pf'''ei'''z
|h'''i'''ve, r'''aj''' ([[w:Polish language|Polish]])
|sp'''i'''te ([[w:General American|GA]]), nam'''ai''' ([[w:Lithuanian language|Lithuanian]])
|-
|-
|align="center" |<big>ao</big>
|align="center" |<big>ao</big>
Line 212: Line 212:
|tng'''aö'''r
|tng'''aö'''r
|st'''ar''' ([[w:General American|GA]])
|st'''ar''' ([[w:General American|GA]])
|-
|align="center" |<big>aʉ</big>
|zb'''aü'''
|c'''au''' ([[w:Welsh language|Welsh]], but rounded)
|-
|-
|align="center" |<big>eə</big>
|align="center" |<big>eə</big>
|l'''ea'''n
|l'''ea'''n
|'''a'''nt ([[w:General American|GA]]), m'''ehr''' ([[w:German language|German]])
|'''a'''nt ([[w:General American|GA]]), m'''ehr''' ([[w:German language|German]])
|-
|align="center" |<big>əi</big>
|Pf'''ei'''z
|sp'''i'''te ([[w:General American|GA]]), nam'''ai''' ([[w:Lithuanian language|Lithuanian]])
|-
|align="center" |<big>əʉ</big>
|zb'''eü'''
|b'''o'''ne ([[w:Australian English|Australian]]), gwn'''eu'''d ([[w:Welsh language|Welsh]], but rounded)
|-
|-
|align="center" |<big>iə</big>
|align="center" |<big>iə</big>
Line 232: Line 228:
|K'''oa'''s
|K'''oa'''s
|h'''or'''n, T'''or''' ([[w:German language|German]])
|h'''or'''n, T'''or''' ([[w:German language|German]])
|-
|align="center" |<big>əu</big>
|mʼ'''ou'''k
|b'''o'''ne ([[w:Received Pronunciation|RP]]), sak'''au''' ([[w:Lithuanian language|Lithuanian]])
|-
|-
|align="center" |<big>uə</big>
|align="center" |<big>uə</big>
143,244

edits