138,759
edits
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
Line 154: | Line 154: | ||
|d'''a'''k | |d'''a'''k | ||
|h'''a'''t (but longer), b'''a''' ([[w:Vietnamese language|Vietnamese]]) | |h'''a'''t (but longer), b'''a''' ([[w:Vietnamese language|Vietnamese]]) | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>ii</big> | |align="center" |<big>ii</big> | ||
|m'''ih'''n | |m'''ih'''n | ||
|ch'''ee'''se | |ch'''ee'''se | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>uu</big> | |align="center" |<big>uu</big> | ||
Line 182: | Line 174: | ||
|Sj'''ä''' | |Sj'''ä''' | ||
|b'''e'''d (but longer), h'''ä'''l ([[w:Swedish language|Swedish]]) | |b'''e'''d (but longer), h'''ä'''l ([[w:Swedish language|Swedish]]) | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>ʉʉ</big> | |align="center" |<big>ʉʉ</big> | ||
Line 199: | Line 187: | ||
|align="center" |<big>ai</big> | |align="center" |<big>ai</big> | ||
|Pf'''ei'''z | |Pf'''ei'''z | ||
|sp'''i'''te | |sp'''i'''te | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>ao</big> | |align="center" |<big>ao</big> | ||
Line 207: | Line 195: | ||
|align="center" |<big>au</big> | |align="center" |<big>au</big> | ||
|Sm'''au''' | |Sm'''au''' | ||
|l'''ou'''d | |l'''ou'''d | ||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>aə</big> | |align="center" |<big>aə</big> | ||
Line 220: | Line 208: | ||
|l'''ea'''n | |l'''ea'''n | ||
|'''a'''nt ([[w:General American|GA]]), m'''ehr''' ([[w:German language|German]]) | |'''a'''nt ([[w:General American|GA]]), m'''ehr''' ([[w:German language|German]]) | ||
|- | |||
|align="center" |<big>əi</big> | |||
|S'''e'''k | |||
|S'''ei'''snig ([[w:Welsh language|Welsh]]) | |||
|- | |||
|align="center" |<big>əu</big> | |||
|W'''o'''h | |||
|t'''o'''ne (RP) | |||
|- | |||
|align="center" |<big>əʉ</big> | |||
|tb'''öh'''ng | |||
|gwn'''eu'''d ([[w:Welsh language|Welsh]], but rounded) | |||
|- | |- | ||
|align="center" |<big>iə</big> | |align="center" |<big>iə</big> |
edits