1,371
edits
No edit summary |
|||
(65 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
{| class="wikitable sortable" | {{construction}} | ||
! | ===Swadesh List=== | ||
! | |||
{| class="wikitable sortable" style="width: 550px" | |||
! English !! Anglecymrāeg !! Notes | |||
|- | |- | ||
| | | I || i || '' 'ic' '' OE; '' 'mi' '' Welsh | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | you || þi || '' 'þū' '' OE; '' 'ti' '' Welsh | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | he || hēf || '' 'ef' '' Welsh; '' 'hē' '' OE | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | she || hēo || '' 'hi' '' Welsh; '' 'hēo' '' OE | ||
| | |- | ||
| | | it || hī || '' 'hit' '' OE | ||
|- | |- | ||
| | | we || ni || '' 'ni' '' Welsh | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | you (plural) || hwi || '' 'ġē' '' OE; '' 'chwi' '' Welsh | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | they || wy || | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | this || þan/þwn/þyn || | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | that || þa/þunu/þī || | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | here || yr || '' 'yma' '' Welsh; '' 'hēr' '' OE | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | there || acwþ || '' 'acw' '' Welsh; '' 'þǣr' '' OE | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | who || pīaw || '' 'piu' '' Welsh; '' 'hwā' '' OE | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | what || peaþ || '' '(pa) beth' '' Welsh; '' 'hwǣt' '' OE | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | where || cwrþ || '' 'cw(d)' '' Welsh; '' 'hwǣr' '' OE | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | when || pan || '' 'pann' '' Welsh; '' 'hwǣne' '' OE | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | how || palw || '' 'pa lun' '' Welsh | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | not || ny || '' 'nā' '' OE; '' 'ny(t)' '' Welsh | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | all || ol || '' 'oll' '' Welsh; '' 'eall' '' OE | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | many || mael || '' 'aelwyd' '' Welsh; '' 'maniġ' '' OE | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | some || amrū || '' 'amryw' '' Welsh; '' 'sum' '' OE | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | few || fyll || '' 'ymbell' '' Welsh; '' 'fēa, hwōn' '' OE | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | none || nīyn || '' 'nān' '' OE; '' 'ny(t)' '' Welsh | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | other || aþen || '' 'amcen' '' Welsh; '' 'ōðer' '' OE | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | one || wn || '' 'un' '' Welsh; '' 'ān' '' OE | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | two || doġ || '' 'dou' '' Welsh; '' 'twegen' '' OE | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | three || þri || '' 'tri' '' Welsh; '' 'ðrīe' '' OE | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | four || fēdwar || '' 'petguar' '' Welsh; '' 'fēower' '' OE | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | five || fim || '' 'fif' '' OE; '' 'pimp' '' Welsh | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | big || frīsyd || '' 'fraisg' '' Welsh; '' 'sīd' '' OE | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | long (distance) || amlang || '' 'amlais' '' Welsh; '' 'lang' '' OE | ||
| | |- | ||
| | | wide || awyþ || '' 'awyr' '' Welsh; '' 'wīd' '' OE | ||
|- | |- | ||
| | | thick || brasc || '' 'bras' '' Welsh; '' 'þicce' '' OE | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | heavy || trūm || '' 'trwm' '' Welsh; '' 'hefiġ' '' OE | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | small || bæll || '' 'bach' '' Welsh; '' 'smæl' '' OE | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | short || byrd || '' 'birr' '' Welsh; '' 'scort' '' OE | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | narrow || cyfear || '' 'kyving' '' Welsh; '' 'nearu' '' OE | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | thin || myn || '' 'mein' '' Welsh; '' 'ðynne' '' OE | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | woman || gurāeff || '' 'gwraig' '' Welsh; '' 'wīfmann' '' OE | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | man || gwyn || '' 'gwyr' '' Welsh; '' 'mann' '' OE | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | child || || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | wife || gwīr || '' 'wīf' '' OE; '' 'gwraig' '' Welsh | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | husband || gwrān || '' 'wra' '' Welsh; '' 'hūsbonda' '' OE | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | mother || mār || '' 'mam' '' Welsh; '' 'mōder' '' OE | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | father || tār || '' 'tad' '' Welsh; '' 'fæder' '' OE | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | sister || hwērstyr || '' 'chwaer' '' Welsh; '' 'sweostor' '' OE | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | brother || vroþyr || '' 'vrodyr' '' Welsh; '' 'broðer' '' OE | ||
| | |- | ||
| | | animal || anweallyr || '' 'aniueileit' '' Welsh; '' 'dēor' '' OE | ||
|- | |- | ||
| | | fish || pyscāþ || '' 'pisscaud' '' Welsh; '' 'fisc' '' OE | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | bird || brytyn || '' 'etyn' '' Welsh; '' 'bridd' '' OE | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | dog || cwnd || '' 'cvn' '' Welsh; '' 'hund' '' OE | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | snake || || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | worm || || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | tree || || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | forest || || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | stick || || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | fruit || || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | seed || || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | leaf || || | ||
| | |- | ||
| | | root || || | ||
|- | |- | ||
| | | bark (of tree) || || | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | flower || || | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | grass || || | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | rope || || | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | skin || || | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | meat || || | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | blood || || | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | bone || || | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | fat (n.) || || | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | egg || || | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | horn || || | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | tail || || | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | feather || || | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | hair || || | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | head || || | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | ear || || | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | eye || || | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | nose || || | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | mouth || || | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | tooth || || | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | tongue || || | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | finger-/toenail || || | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | foot || || | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | leg || || | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | knee || || | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | hand || || | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | wing || || | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | belly || || | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | guts || || | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | neck || || | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | back || || | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | breast || || | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | heart || || | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | liver || || | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | to be || bǣn || '' 'bēon' '' OE; ''Welsh unknown'' | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | to do/work || wyrnen || '' 'wyrcan' '' OE; ''Welsh unknown'' | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | to drink || drynen || '' 'drencan' ''OE; ''Welsh unknown'' | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | to eat || bwyten || '' 'buyta' '' Welsh; '' 'āetan' '' OE | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | to bite || abwyten || '' 'ābītan' '' OE; '' 'bwyten' '' ACM | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | to suck || || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | to spit || || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | to vomit || || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | to blow || || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | to breathe || eþlan || '' 'ēðian' '' OE; ''Welsh unknown'' | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | to laugh || āngllīen || '' 'anchward' '' Welsh; '' 'hliehhan' '' OE | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | to see || sēġen || '' 'besēon' '' OE | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | to hear || chīrwen || '' 'hȳran' '' OE; '' 'glywuch' '' Welsh | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | to know || aþwen || '' 'adwaen' '' Welsh; '' 'cnāwan' '' OE | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | to think || swrnen || '' 'uarnaf' ''? Welsh; '' 'smēaġen' '' OE | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | to smell || || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | to fear || || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | to sleep || || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | to live || līfen || '' 'līf' '' OE | ||
| | |||
|- | |- | ||
| to die || | |||
|- | |- | ||
| to kill || | |||
|- | |- | ||
| to fight || | |||
|- | |- | ||
| to hunt || | |||
|- | |- | ||
| to hit || | |||
|- | |- | ||
| | | to cut || hryllen || '' 'hrīcian' '' OE; '' 'erchyll' '' Welsh | ||
| | |||
|- | |- | ||
| to split || | |||
|- | |- | ||
| to stab || | |||
|- | |- | ||
| to scratch || | |||
|- | |- | ||
| to dig || | |||
|- | |- | ||
| to swim || | |||
|- | |- | ||
| to fly || | |||
|- | |- | ||
| to walk || | |||
|- | |- | ||
| to come || | |||
|- | |- | ||
| to lie (down) || | |||
|- | |- | ||
| to sit || | |||
|- | |- | ||
| to stand || | |||
|- | |- | ||
| to turn (intransitive) || | |||
|- | |- | ||
| to fall || | |||
|- | |- | ||
| | | to give || dwlden || '' 'dodir' '' Welsh; '' 'gielden' '' OE | ||
| | |||
|- | |- | ||
| to hold || | |||
|- | |- | ||
| to squeeze || | |||
|- | |- | ||
| to rub || | |||
|- | |- | ||
| to wash || | |||
|- | |- | ||
| to wipe || | |||
|- | |- | ||
| to pull || | |||
|- | |- | ||
| to push || | |||
|- | |- | ||
| to throw || | |||
|- | |- | ||
| to tie || | |||
|- | |- | ||
| to sew || | |||
|- | |- | ||
| to count || | |||
|- | |- | ||
| to say || | |||
|- | |- | ||
| to sing || | |||
|- | |- | ||
| to play || | |||
|- | |- | ||
| to float || | |||
|- | |- | ||
| to flow || | |||
|- | |- | ||
| to freeze || | |||
|- | |- | ||
| | | to swell || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | sun || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | moon || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | star || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | water || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | rain || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | river || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | lake || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | sea || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | salt || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | stone || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | sand || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | dust || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | earth || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | cloud || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | fog || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | sky || wylyr || '' 'awyr' '' Welsh; '' 'wolcen' '' OE | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | wind || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | snow || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | ice || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | smoke || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | fire || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | ash || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | to burn || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | road || fǣrd || '' 'ford' '' Welsh; '' 'rād' '' OE | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | mountain || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | red || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | green || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | yellow || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | white || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | black || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | night || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | day || dī(g) || '' 'dæg' '' OE; '' 'dit' '' Welsh | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | year || bleað || '' 'gear' '' OE; '' 'bloidin' '' Welsh | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | warm || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | cold || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | full || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | new || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | old || hīn || '' 'eald' '' OE; '' 'hen' '' Welsh | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | good || govead || '' 'divei' '' Welsh; '' 'gōd' '' OE | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | bad || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | rotten || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | dirty || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | straight || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | round || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | sharp || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | dull || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | smooth || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | wet || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | dry || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | correct || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | near || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | (a)far || fēall || '' 'wīde' '' OE; '' 'pell' '' Welsh | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | long (time) || līryðð || '' 'hirfaith' '' Welsh; '' 'lange' '' OE | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | right || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | left || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | at || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | in || yn || '' 'yn' '' Welsh | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | with || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | and || | ||
| | |||
|- | |- | ||
| | | if || | ||
| | |- | ||
| | | because || | ||
|- | |||
| name || | |||
|} | |||
===Additional Vocabulary=== | |||
{| class="wikitable sortable" style="width: 550px" | |||
! English !! Anglecymrāeg !! Notes | |||
|- | |||
| spear (n.) || bēr || '' 'gār' '' OE; '' 'bēr' '' Welsh | |||
|- | |||
| shield || aessyll || '' 'scyld' '' OE; '' 'aes' '' Welsh | |||
|- | |||
| sword || gladi || '' 'blæd' '' OE; '' 'cletyw' '' Welsh | |||
|- | |||
| sheaf || sēaff || '' 'scēaf' '' OE; '' 'escup' '' Welsh | |||
|- | |||
| bench, chair || wēall || '' 'ueyng' '' Welsh; '' 'setl' '' OE | |||
|- | |||
| home(land) || adlan || '' 'land' '' OE; '' 'atuan' '' Welsh | |||
|- | |||
| tribute || cēġom || '' 'ked' '' Welsh; '' 'gomba' '' OE | |||
|- | |||
| person || hemel, ''oft.'' hem' || '' 'mann' '' OE; '' 'hevelit' '' Welsh | |||
|- | |||
| king || gwen || '' 'gwerlig' '' Welsh; '' 'cyning' '' OE | |||
|- | |||
| queen || || | |||
|- | |||
| monarch, elder || gwyning || '' 'gwen' '' ACM | |||
|- | |||
| prince || cyþlan || '' 'kinran' '' Welsh; '' 'æðeling' '' OE | |||
|- | |||
| princess || || | |||
|- | |||
| earl || aryl || '' 'arll' '' Welsh; '' 'eorl' '' OE | |||
|- | |||
| neighbor || cymbytaed || '' 'ymbsittendra' '' OE; '' 'cymydauc' '' Welsh | |||
|- | |||
| tribe/clan || guryþ || '' 'gord' '' Welsh; '' 'mægð' '' OE | |||
|- | |||
| host (of people) || eagym || '' 'ðrymm' '' OE; '' 'eic' '' Welsh | |||
|- | |||
| mead || med || '' 'med' '' Welsh; '' 'mēd' '' OE | |||
|- | |||
| mind (n.) || chofend || '' 'gofeg' '' Welsh; '' 'mynd' '' OE | |||
|- | |||
| courage || gellēn || '' 'ellen' '' OE; '' 'gallon' '' Welsh | |||
|- | |||
| honor || vār || '' 'ār' '' OE; '' 'vri' '' Welsh | |||
|- | |||
| joy || frelwch || '' 'eluch' '' Welsh; '' 'frōfre' '' OE | |||
|- | |||
| fear, terror || ergessw || '' 'argysswrw' '' Welsh; '' 'egesa' '' OE | |||
|- | |||
| fame || frām || '' 'brēme' '' OE; '' 'fau' '' Welsh | |||
|- | |||
| crime || cyrul || '' 'kyulauan' '' Welsh; '' 'fyre' '' OE | |||
|- | |||
| age || ġeð || '' 'oed' '' Welsh | |||
|- | |||
| worth (n.) || reaþ || '' 'rif' '' Welsh; '' 'weorð' '' OE | |||
|- | |||
| until || feþ || '' 'oððæt' '' OE; '' 'bet' '' Welsh | |||
|- | |||
| over || arfyd || '' 'arhit' '' Welsh; '' 'ofer' '' OE | |||
|- | |||
| always || || | |||
|- | |||
| ere, before || ǣryn || '' 'ǣr' '' OE; '' 'cin' '' Welsh | |||
|- | |||
| after || ġedeg || '' 'getig' '' Welsh; '' 'æfter' '' OE | |||
|- | |||
| to(wards) || to || '' 'tō' '' OE; '' 'at' '' Welsh | |||
|- | |||
| against || encyr || '' 'ongeat' '' OE; '' 'erbin' '' Welsh | |||
|- | |||
| often || ofych || '' 'oft' '' OE; '' 'mynich' '' Welsh | |||
|- | |||
| sometimes || || | |||
|- | |||
| occasionally || || | |||
|- | |||
| rarely || || | |||
|- | |||
| never || || | |||
|- | |||
| under || andaf || '' 'adanaf' '' Welsh; '' 'under' '' OE | |||
|- | |||
| destitute, poor || llūm || '' 'llwm' '' Welsh; '' 'fēasceaft' '' OE | |||
|- | |||
| young || bechwyn || '' 'bychan' '' Welsh; '' 'geong' '' OE | |||
|- | |||
| old || || | |||
|- | |||
| obliged || dwlea || '' 'deleu' '' Welsh; '' 'sculan' '' OE | |||
|- | |||
| of || of || '' 'o' '' Welsh; '' 'of' '' OE | |||
|- | |||
| since || yrþ || '' 'syððan' '' OE; '' 'ir' '' Welsh | |||
|- | |||
| first || ynaþ || '' 'wn' '' and '' '-aþ' '' | |||
|- | |||
| second || doeþþ || '' 'doġ' '' and '' '-eþþ' '' | |||
|- | |||
| third || þrisswd || '' 'þri' '' and '' 'sswd' '' | |||
|- | |||
| to achieve || wylen || '' 'enillws' '' Welsh; '' 'winnan' '' OE | |||
|- | |||
| to hurt || hryllen || '' 'hrīcian' '' OE; '' 'erchyll' '' Welsh | |||
|- | |||
| to ask || frechen || '' 'erchim' '' Welsh; '' 'fricgan' '' OE | |||
|- | |||
| to find || ceffyten || '' 'fundan' '' OE; '' 'cephitor' '' Welsh | |||
|- | |||
| to stay || cīhwen || '' 'cadwaf' '' Welsh; '' 'bīdan' '' OE | |||
|- | |||
| to grow, increase || wachen || '' 'weaxan' '' OE; '' 'achwaneca' '' Welsh | |||
|- | |||
| to take (over) || cwben || '' 'acup' '' Welsh | |||
|- | |||
| to birth || caluen || '' 'alu' '' Welsh; '' 'cennan' '' OE | |||
|- | |||
| to send || stellen || '' 'sendan' '' OE; '' 'dwlden' '' ACM | |||
|- | |||
| to deceive || braswen || '' 'beswican' '' OE; '' 'vradas' '' Welsh | |||
|- | |||
| to praise || hwdren || '' 'hadraud' '' Welsh; '' 'wuldran' '' OE | |||
|- | |||
| to forgive || fyrēgen || '' 'forgiefan' '' OE; '' 'kyrraw' '' Welsh | |||
|} | |||
[[Category:Anglecymrāeg Swadesh List]] | [[Category:Anglecymrāeg Swadesh List]] | ||
[[Category:Languages]] | [[Category:Languages]] | ||
[[Category:Conlangs]] | [[Category:Conlangs]] |
edits